49. edycja festiwalu jest już na półmetku. Dla tych, którzy jeszcze nie mieli okazji skorzystać z wydarzeń koncertowych mamy podwójne zaproszenia na koncerty.
Trwa 49. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Za nami kilka dni koncertowych, ale przed nami jeszcze mnóstwo atrakcji muzycznych. Tegoroczna edycja odbywa się pt.: "Z ciemności w światło". W ciągu 10 festiwalowych dni zabrzmi w sumie 30 koncertów. Wiele z prezentowanych utworów ma odniesienie do metafizycznego spojrzenia na rzeczywistość przez ich autorów. Wyrażają ich wiarę w istnienie światłości wiekuistej, która pokona mrok śmierci - bo właśnie z kresem egzystencji utożsamiana jest w sztuce ciemność.
Zachęcamy do uczestnictwa w tej wielkiej muzycznej uczcie jaką jest od lat Wratislavia Cantans. Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla czytelników Gościa Wrocławskiego po jednym podwójnym zaproszeniu na dwa koncerty, których opisy prezentujemy poniżej. Aby je zdobyć wystarczy napisać do nas mejla na wroclaw@gosc.pl o tytule "Wratislavia", a w treści napisać swoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe. Zwycięzców poinformujemy drogą elektroniczną. Rozstrzygnięcia zapadną wedle zasady kto pierwszy ten lepszy.
Program koncertowy można znaleźć TUTAJ.
1. In te Domine speravi
Kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra Kościoła polskokatolickiego, ul. Szewska 10 Wrocław, 11września godz. 19.
Kto myśli, że w historii muzyki nie ma już niczego do odkrycia, a poczet wielkich kompozytorów pozostaje od dawna niezmienny, musi przyjść na koncert złożony z dzieł czeskiego twórcy, Jana Dismasa Zelenki, o którym przed dwudziestu laty prawie nikt nie słyszał. „Kompozytor Jego Królewskiej Mości Króla Polski” – tak podpisywał się Zelenka pracujący w Dreźnie w służbie Augusta II Mocnego. Dziś, cztery wieki później, olśniewający czeski dyrygent, niemiecki chór i polska orkiestra zabiorą nas w podróż do czasów, gdy Polskę i Saksonię łączył wspólny władca, na którego dworze rozbrzmiewała wyśmienita muzyka.
Václav Luks - dyrygent
Martina Janková, Isabel Jantschek - soprany
Wiebke Lehmkuhl - alt
Krystian Adam Krzeszowiak - tenor
Felix Rumpf - bas
Dresdner Kammerchor
Olaf Katzer - przygotowanie chóru
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Jarosław Thiel - kierownictwo artystyczne
Program:
Jan Dismas Zelenka (1679–1745) - Te Deum D-dur ZWV 146
Jan Dismas Zelenka - Missa dei Filii C-dur ZWV 20
2. Dźwięki Leonarda
Ewangelicko–augsburski kościół Opatrzności Bożej, ul. Kazimierza Wielkiego 29 we Wrocławiu, 14 września godz. 16
Instrument – tajemnica, zapomniana przez prawie pięćset lat viola organista została wydobyta z niebytu przez Sławomira Zubrzyckiego, który złamał kod da Vinci. Na podstawie szkiców i notatek renesansowego geniusza zbudował zaprojektowany przez Leonarda instrument, łączący cechy klawesynu, wiolonczeli i liry korbowej. Jak gra ten zadziwiający wynalazek? Jaki repertuar można na nim wykonać? Przekonamy się na wyjątkowym koncercie!
Sławomir Zubrzycki – viola organista
Program:
Antoine Forqueray (1671/2–1745) - I Suita (aranż. Jean-Baptiste-Antoine Forqueray)
Marin Marais (1656–1728) - Suita h-moll z II Księgi Pièces de Viole (aranż. John Phelan)
Vincenzo Galilei (1510–1591) - Ricercare z Fronimo (aranż. Gayk Aboyan)
Orlando di Lasso (1532–1594) - Ricercar
Monsieur de Sainte-Colombe (16?? –17??) - Concert XLIV z Concerts à deux violes esgales „Tombeau les Regrets” (aranż. Sławomir Zubrzycki)
Marin Marais - Les Folies d 'Espagne z II Księgi Pièces de Viole (aranż. Sławomir Zubrzycki)