Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nowe europejskie "mosty"

Trwa 43. Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Bibliotek Teologicznych (BETH).

„Wierzę, że to kilkudniowe spotykanie przyczyni się do budowania nowych mostów, dzięki którym w każdym miejscu na świecie teologia będzie uprawiana profesjonalnie, co pomoże wszystkim lepiej poznawać i mocniej kochać Boga” – mówił abp Józef Kupny, rozpoczynając 43. Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Bibliotek Teologicznych (BETH).

40 delegatów z 15 krajów europejskich bierze udział w trwającym od soboty, 6 września, we Wrocławiu zgromadzeniu BETH. Gospodarzem spotkania jest Papieski Wydział Teologiczny, a obrady odbywają się w Sali Senatu Uczelni. Dyskusja to jednak nie jedyny element pięciodniowej konferencji bibliotekarzy. Jest także czas na prezentację zbiorów bibliotecznych (m.in. w Krzeszowie, Świdnicy i wrocławskim „Ossolineum”), wymianę doświadczeń oraz zwiedzanie Dolnego Śląska. Delegatom na zgromadzenie BETH przyświeca główny temat: konserwacja i zachowanie dla przyszłych pokoleń zbiorów bibliotecznych w kontekście doświadczeń Europy Środkowo-Wschodniej.

Wagę spotkania w słowie powitania podkreślił metropolita wrocławski, abp Józef Kupny, nawiązując do budowania mostów na drodze ku poznawania Boga. O wyjątkowości konferencji przekonywał także sam prezydent BETH, Geert Harmanny: „ta konferencja jest dla nas bardzo ważna, ponieważ Wrocław ze względu na swoje położenie stanowi dogodne miejsce spotkań także dla członków z Europy Wschodniej. Zwykle na nasze spotkania przyjeżdża wiele osób głównie z Europy Zachodniej,  m.in. dlatego tym razem zdecydowaliśmy się na Wrocław. Udało się”.

43. Walne Zgromadzenie BETH we Wrocławiu zakończy się w środę, 10 września.

Przedstawiciele organizacji i bibliotek teologicznych z 15 krajów Europy oraz przewodnicząca American Theological Library Association (ATLA) ze Stanów Zjednoczonych przybyli do Wrocławia na zaproszenie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Spotkanie w stolicy Dolnego Śląska jest drugim w historii BETH zgromadzeniem odbywającym się w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma