Trwa 43. Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Bibliotek Teologicznych (BETH).
„Wierzę, że to kilkudniowe spotykanie przyczyni się do budowania nowych mostów, dzięki którym w każdym miejscu na świecie teologia będzie uprawiana profesjonalnie, co pomoże wszystkim lepiej poznawać i mocniej kochać Boga” – mówił abp Józef Kupny, rozpoczynając 43. Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Europejskich Bibliotek Teologicznych (BETH).
40 delegatów z 15 krajów europejskich bierze udział w trwającym od soboty, 6 września, we Wrocławiu zgromadzeniu BETH. Gospodarzem spotkania jest Papieski Wydział Teologiczny, a obrady odbywają się w Sali Senatu Uczelni. Dyskusja to jednak nie jedyny element pięciodniowej konferencji bibliotekarzy. Jest także czas na prezentację zbiorów bibliotecznych (m.in. w Krzeszowie, Świdnicy i wrocławskim „Ossolineum”), wymianę doświadczeń oraz zwiedzanie Dolnego Śląska. Delegatom na zgromadzenie BETH przyświeca główny temat: konserwacja i zachowanie dla przyszłych pokoleń zbiorów bibliotecznych w kontekście doświadczeń Europy Środkowo-Wschodniej.
Wagę spotkania w słowie powitania podkreślił metropolita wrocławski, abp Józef Kupny, nawiązując do budowania mostów na drodze ku poznawania Boga. O wyjątkowości konferencji przekonywał także sam prezydent BETH, Geert Harmanny: „ta konferencja jest dla nas bardzo ważna, ponieważ Wrocław ze względu na swoje położenie stanowi dogodne miejsce spotkań także dla członków z Europy Wschodniej. Zwykle na nasze spotkania przyjeżdża wiele osób głównie z Europy Zachodniej, m.in. dlatego tym razem zdecydowaliśmy się na Wrocław. Udało się”.
43. Walne Zgromadzenie BETH we Wrocławiu zakończy się w środę, 10 września.
Przedstawiciele organizacji i bibliotek teologicznych z 15 krajów Europy oraz przewodnicząca American Theological Library Association (ATLA) ze Stanów Zjednoczonych przybyli do Wrocławia na zaproszenie Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. Spotkanie w stolicy Dolnego Śląska jest drugim w historii BETH zgromadzeniem odbywającym się w Polsce.