Bernd Ogrodnik, słynny lalkarz i twórca marionetek, będzie 13 września gościem warsztatów w siedzibie Fundacji L'Arche we Wrocławiu. Zaprezentuje specjalnie zaprojektowane dla polskich dzieci lalki z zespołem Downa.
Maskotki będą szeroko wykorzystywane podczas spektakli dla najmłodszych, aby uczyć ich szacunku i zrozumienia dla swoich rówieśników z niepełnosprawnością intelektualną.
Bernd Ogrodnik koncertował w całej Europie, Kanadzie, USA i Azji jako performer, reżyser, nauczyciel, wykładowca i aktor-lalkarz. Jest dyrektorem artystycznym The World of Puppets z siedzibą w Islandii oraz twórcą marionetek, lalek i masek dla teatrów, muzeów i oper na całym świecie oraz licznych filmów, programów telewizyjnych czy reklam.
Pobyt Ogrodnika we Wrocławiu jest konsekwencją jego udziału w pilotażowym projekcie "Zmieniamy świat serce po sercu".
Bernd zgodził się zaprojektować dwie lalki - kobietę i mężczyznę z zespołem Downa - które mają być na tyle atrakcyjne, aby wrocławskie dzieci chciały się nimi bawić. Dzięki temu co najmniej 1350 uczniów z dolnośląskich i wielkopolskich szkół podczas tzw. Teatru Muppetów będzie oswajać się z niepełnosprawnością, rozmawiając z lalkami, poznając język migowy czy rekwizyty używane przez osoby niepełnosprawne - laski, mówiące zegarki, tablice Braille'a, wózki inwalidzkie itp.
- Idea Teatru Muppetów pochodzi z USA. W Nowym Jorku jest od lat z powodzeniem stosowana jako metoda integracji dzieci i młodzieży z ich niepełnosprawnymi rówieśnikami, wspierana przez władze tego miasta - mówi Ewa Gliwicka z Fundacji L'Arche. - To nowatorski projekt, jakiego dotąd nie było w naszym kraju na taką skalę - dodaje.
Zajęcia z lalkami będą prowadzone głównie w szkołach, przedszkolach i bibliotekach. Ogółem odbędzie się 90 przedstawień dla dzieci i 36 spotkań z młodzieżą, wspartych emisją filmu "Jestem" opowiadającego o codzienności bohaterów z niepełnosprawnością intelektualną. Teatr Muppetów poprowadzą przedstawiciele Fundacji L'Arche, Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki we współpracy z aktorami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i Teatru Nowego w Poznaniu.
- Zależy nam, aby dzieci i młodzież zrozumiały i zaprzyjaźniły się z osobami z niepełnosprawnością i dostrzegły ich potencjał, a nie jedynie ograniczenia - podkreśla Anna Siemieniec, koordynatorka projektu.
Z Berndem Ogrodnikiem spotkać się będzie można w sobotę 13 września w siedzibie Fundacji L'Arche przy ul. Jutrosińskiej 29 we Wrocławiu. Więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ.