Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dziennikarze na modlitwie

Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej w Brennej, w Beskidzie Śląskim na 3 dni stał się miejscem modlitwy dziennikarzy "Gościa Niedzielnego".

Wrocławska redakcja Gościa Niedzielnego (Agata Combik, Karol Białkowski i ks. Jakub Łukowski) wraz z kilkudziesięcioma przedstawicielami redakcji ogólnopolskiej i oddziałów regionalnych od piątku do niedzieli 14 września uczestniczyła w ćwiczeniach duchownych, które poprowadził o. Wojciech Ziółek, do niedawna prowincjał południowej prowincji jezuitów w Polsce.

- Nie spodziewajcie się usłyszeć tutaj niczego, o czym wcześniej wam nie już nie powiedziano - mówił rekolekcjonista witając katolickich dziennikarzy. Podkreślił przy tym, że ma świadomość, iż ma do czynienia z ludźmi zaangażowanymi w Kościół.

Jezuita swoje dzielenie się Słowem Bożym rozpoczął od epizodu z życia Eliasza opisanego na kartach I Księgi Królewskiej w jej 19 rozdziale. Natomiast w sobotę główne tematy rozmyślań wyznaczyły perykopy: J 1,35-39 (o uczniach Jana chcących dowiedzieć się coś więcej o Jezusie), Ap 3,14-20 (List do Kościoła w Laodycei) oraz Łk 19,1-10 (spotkanie Jezusa z Zacheuszem).

W tym roku po raz pierwszy w historii tego rodzaju spotkań organizowanych dla pracowników „Gościa Niedzielnego” zorganizowano rekolekcje w dwóch odsłonach: pierwsza seria odbyła się w maju i poprowadzona została w duchu odnowy charyzmatycznej.

W sobotę, na zakończenie dnia, po wprowadzeniu do rozmyślania na niedzielny poranek, o. Ziółek przeczytał rekolektantom bajkę znajdującą się na kartach jednej z książek Włodzimierza Sołowiowa. Historia opowiada o dwóch bogobojnych i wielce ascetycznie żyjących mnichach, którzy w jednym momencie stracili rozum, zapomnieli się i ruszyli do Aleksandrii, gdzie po sprzedaniu tego co mieli wartościowego oddali się hulankom i swawoli. Finał opowieści przypomina, iż niezależnie od kolei naszych życiowych dróg, z ich wszelkimi zawirowaniami włącznie, dla chrześcijanina najważniejsze jest, aby nigdy nie tracił wiary w Boga bogatego w miłosierdzie.

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama