Nowy numer 33/2018 Archiwum

Oni temu winni

"Wiwat Środa Śląska! Wiwat Święto Wina! Wiwat Mieszkańcy!" - tak ze sceny przygotowanej na 10. edycję Święta Wina w Środzie Śląskiej 14 września wznosił toast burmistrz miasta Bogusław Krasucki. Jubileuszowa edycja imprezy przechodzi do historii.

Środa Śląska szykowała się do obchodów Święta Wina już od piątku. Rynek zamienił się w wielki deptak z dwiema scenami i dziesiątkami stoisk. Co się na nich działo? Mniejszą sceną zbudowano specjalnie na potrzeby najmłodszych. Rozbrzmiewały z niej dźwięki dziecięcych piosenek, prowadzono animacje. Dzieci korzystały również z licznych miejsc zabaw. Z kolei duża scena – główne miejsce wydarzeń – gościła w tym roku dwie gwiazdy: zespół Piersi i Sylwię Grzeszczak. Na deskach estradowych prezentowali się również lokalni artyści oraz kandydatki do tytułu Miss Winnego Grona.

Jak na Święto Wina przystało, nie mogło zabraknąć głównego motywu, czyli szlachetnego trunku. Na poszczególnych stoiskach można było degustować różne gatunki, a ci, którzy sami podjęli się ich produkcji, stanęli w szranki o najlepszy smak. Do historii miasta, które od średniowiecza słynęło z winnic, nawiązywały również pokazy rycerskie oraz barwne stroje, w których występowali włodarze miasta, powiatu, zaproszeni goście. Dostojne damy w długich sukniach i eleganccy szlachcice dumnie tańczyli poloneza, oficjalnie rozpoczynając jubileuszową edycję świętowania. W strojach z epoki wystąpiła także Średzka Orkiestra Dęta, wykonując m.in. przygotowany specjalnie na tę okoliczność utwór "Winobranie".

W programie imprezy znalazły się również: koncert realizowany w ramach festiwalu Wratislavia Cantans, pokazy taneczne i kulinarne, wystawy, spektakle oraz jarmark rękodzieła i produktów lokalnych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma