Wyjątkowy charakter miały tegoroczne obchody święta wrocławskiej kapituły świętokrzyskiej. Abp Józef Kupny zainstalował nowych prepozyta i dziekana.
Prastara kolegiata św. Krzyża we Wrocławiu obchodziła dziś swoje święto patronalne. Co prawda święto Podwyższenia Krzyża przypada w kalendarzu 14 września, ale w związku z przypadającą tego dnia niedzielą, członkowie kapituły świętokrzyskiej mogli się spotkać na wspólnej uroczystości dopiero dzień później.
Niezwykły charakter wydarzenia podkreśla fakt, iż w samej kapitule zaszły poważne zmiany. Odchodzącego na emeryturę dotychczasowego prepozyta, ks. infułata Adama Drwięgę zastąpił ks. Czesław Mazur. Nową funkcję, dziekana kapituły, zwolnioną przez ks. Mazura, objął natomiast ks. Wacław Kuriata.
Nominowani złożyli przed metropolitą wrocławski, abp. Józefem Kupnym uroczyste wyznanie wiary oraz deklarację, że będą zgodnie ze statutem kapituły i własnym sumieniem wypełniać nowe obowiązki oraz wspierać modlitwą, słowem i działaniem Najwyższego Pasterza Kościoła jak i pasterzy diecezji.
Ks. Czesław Mazur, prepozyt kapituły świętokrzyskiej Karol Białkowski /Foto Gość - Chciałem podziękować ks. infułatowi Adamowi Drwiędze, który tę kapitułę i kościół przywrócił do świetności. Ks. arcybiskupowi dziękuję w swoim imieniu i ks. kanonika Wacława Kuriaty za zaufanie - mówił nowy prepozyt ks. Czesław Mazur. - Deklarujemy wierność, posłuszeństwo księdzu arcybiskupowi w każdej sprawie. Deklaruję także, że poprzez modlitwy i uroczyste obchody świąt upamiętniające tajemnice naszej wiary będziemy szerzyć głęboką cześć znaku naszego Zbawiciela, czyli krzyża Jezusa Chrystusa.
W homilii, ks. Wacław Kuriata przywołał zaczerpnięte z listu św. Pawła do Galatów wezwanie: "Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata Nawiązując do dzisiejszego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej przypomniał o siedmiu jej boleściach. W sposób szczególny odwołał się do Piety autorstwa Michała Anioła. - Maryja bolejąca pod krzyżem swojego Syna, a naszego Pana uczy nas wierności Panu Bogu aż do końca - mówił.
Ks. Kuriata zaznaczył także, że nie jesteśmy wstanie do końca zrozumieć tajemnicę krzyża. - Ona przytłacza nas swoim ciężarem - dodał i przekonywał, że trudno jest go zaakceptować, nie mówiąc już o pokochaniu. Wymienił również dwoje świętych, którzy przyjęli swój krzyż i nieśli go przez życie - św. Edytę Stein i św. Jana Pawła II.
Ks. Wacław Kuriata, dziekan kapituły świętokrzyskiej Karol Białkowski /Foto Gość Kolegiata świętokrzyska powstała z fundacji księcia Henryka Probusa jako wotum po zakończeniu jego długotrwałego sporu z biskupem wrocławskim, Tomaszem II. Na znak ugody biskup i Książę postanowili ufundować świątynie: Henryk IV Probus – kolegiatę w sąsiedztwie swego zamku a biskup Tomasz – kolegiatę pod wezwaniem swego patrona w Raciborzu. 11 stycznia 1288 Książę Henryk wystawił dokument erekcyjny, z którego wynikało, że fundowana kolegiata miała być pomnikiem dla jego rodziny. W dokumencie fundacyjnym zaznaczono, że kapituła ta winna się składać z 5 prałatów i 12 kanoników. W latach 1502-1538, co upamiętnia tablica na kościele, scholastykiem kolegiaty Świętego Krzyża był Mikołaj Kopernik
W 1810 r. kapituła została rozwiązana. Restytuował ją po 188 latach kard. Henryk Gulbinowicz. Zachowała dawną nazwę, a stylem pracy nawiązuje do pierwszej kapituły i do wypracowanego przez nią dziedzictwa duszpastersko-duchowego. W jej skład wchodzą dwaj prałaci - prepozyt i dziekan, 12 kanoników gremialnych, 12 kanoników honorowych de numero i pewna liczba kanoników honorowych extra numerum.
Pierwszym celem kapituły jest szerzenie głębokiej czci Krzyża Jezusa Chrystusa wśród wiernych archidiecezji wrocławskiej. Ponadto jej zadaniem jest sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych w kolegiacie Świętego Krzyża oraz asystowanie przy poświęceniu placów i położenia kamienia węgielnego pod budowę nowych kościołów. Główną uroczystością kapituły jest Święto Podwyższenia Krzyża Świętego.