Nowy numer 44/2020 Archiwum

Laur Wrocławia dla ks. Józefa Patera

Wśród osób wyróżnionych przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia znalazł się dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Laur Wrocławia to najwyższa nagroda przyznawana przez TMW, zawsze we wrześniową rocznicę jego utworzenia w 1955 r. Tym razem statuetki z motywem lauru otrzymali ks. prof. Józef Pater, pisarz i publicysta Mariusz Urbanek oraz dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

„Zbiory Muzeum Archidiecezjalnego są dumą naszego miasta i całego Dolnego Śląska” – napisano w pamiątkowym dyplomie, wspominając o roli muzeum, ale i posłudze ks. Józefa Patera wobec przewodników wrocławskich. Laureat nagrody pełni funkcję dyrektora muzeum od 1974 r.; w 1989 r. został członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Sztuki Sakralnej. Od lat zaangażowany był w działania na rzecz miasta – m.in. w Towarzystwie Miłośników Wrocławia i w Obywatelskiej Radzie Rewaloryzacji i Odbudowy Starego Miasta we Wrocławiu.

Podczas wręczania nagród przypomniano o doniosłym wydarzeniu, jakim był powrót do Wrocławia „Madonny pod Jodłami” Łukasza Cranacha Starszego – dzieła wykonanego dla katedry, a obecnie znajdującego się w Muzeum Archidiecezjalnym.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama