Ośmioosobowa grupa młodzieży z Liceum Salezjańskiego wraz z dyrektorem szkoły ks. Jerzym Babiakiem udała się do parafii pw. św. Katarzyny ze Sieny w Bremie. Od 26 do 30 września młodzi wrocławianie byli gośćmi niemieckich rodzin.
Program pobytu był bardzo bogaty. Zwiedzanie pięknej starówki miasta stało się okazją do zapoznania się z jego historią i symbolami. Wśród nich jest postać legendarnego rycerza Rolanda, którego pomnik może zachwycić swoimi wielkimi rozmiarami. Duże wrażenie na zwiedzających wywarły także wspaniałe modele okrętów we wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO gotyckim ratuszu.
Wielu wrażeń przysporzyła wycieczka do oddalonego o 70 km na północ od Bremy miasta Bremerhaven. Zostało ono utworzone przez Bremę jako port dla potrzeb handlowych. W centrum naukowo-doświadczalnym Klimahaus młodzież miała okazję odbyć podróż wzdłuż 8 południka. Zaczynając od Bremahaven, wędrując przez Niger, a kończąc na Antarktydzie w ciągu trzech godzin uczniowie mogli zapoznać się z klimatem i warunkami życia mieszkańców różnych regionów świata.
W historycznej restauracji "Letzte Kneipe vor New York" grupa została poczęstowana tradycyjnymi bremeńskimi potrawami. Najbardziej zaskakująca była 30-centymetrowa kiełbasa podana wraz z kartoflaną sałatką.
Innym ciekawym miejscem, które odwiedziła młodzież, był położony w lesie XII-wieczny pocysterski zespół klasztorny Ihlow. Został on całkowicie zrównany z ziemią w czasach reformacji. Dzięki pasjonatom, po wielu latach odkryto jego podziemia i częściowo odbudowano ze stali konstrukcję monumentalnej świątyni.
Okazją do zapoznania się z realiami niemieckiej szkoły było uczestnictwo w kilku lekcjach. Podczas pobytu nie zabrakło także czasu na wspólną modlitwę. Jedna z codziennych Eucharystii miała miejsce w klasztorze sióstr Brygidek, gdzie młodzież spotkała siostrę z Polski.
- Nasz pobyt w Niemczech to część nietypowego projektu wymiany młodzieży realizowanego przez szkołę i parafię. W styczniu rodziny uczniów naszej szkoły gościły 9-osobową grupę młodzieży z Bremy - wyjaśnia ks. J. Babiak.
Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.