Nowy numer 43/2020 Archiwum

Uwaga na oszustów!

Komenda Miejska Policji razem z archidiecezją wrocławską będą ostrzegać seniorów przed niebezpieczeństwami, grożącymi im ze strony oszustów.

W ramach współpracy we wszystkich kościołach archidiecezji zostaną odczytane komunikaty przygotowane przez stróżów prawa, wzywające osoby starsze do czujności w momencie, gdy telefonicznie ktoś zwraca się do nich, podając się np. za wnuczka czy kuzyna znajomego, i prosi o pomoc finansową. Policjanci za pośrednictwem duchownych będą także przestrzegać przed oszustami podającymi się za pracowników PCK, ZUS, opieki społecznej, a nawet za funkcjonariuszy ich formacji. Zwrócą również uwagę, by seniorzy nie wpuszczali do swoich domów, mieszkań, czy ogródków obcych osób, zamykali drzwi od klatek schodowych i piwnic oraz by zawsze potwierdzali telefonicznie w odpowiedniej instytucji wizytę konkretnego pracownika. Ponadto katolickie media, działające na terenie archidiecezji przygotują cykl artykułów, a diecezjalne radio wyemituje specjalne audycje o treściach prewencyjnych.

- Natychmiast odpowiedzieliśmy pozytywnie na prośbę policji, gdyż problem oszustw dokonywanych na osobach starszych dotyczy nas wszystkich - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji, dodając, że związane z wiekiem bezradność oraz często samotność sprawiają, iż seniorzy stanowią łatwy cel dla różnych grup przestępczych i oszustów. - Przestępcy wykorzystują dobre serce, ufność i gościnność swoich ofiar - tłumaczy kapłan.

Zwraca przy tym uwagę, że działania podejmowane przez Kościół wrocławski wspólnie z policją mają na celu nie tylko ostrzeżenie samych zainteresowanych przed grożącymi im niebezpieczeństwami. - Nasze babcie i dziadkowie mają dzieci i wnuki. Wspaniale by było, gdyby te ostrzeżenia przekazali im najbliżsi z zapewnieniem, że w przypadku jakichkolwiek podejrzeń zawsze mogą liczyć na naszą pomoc - zauważa ksiądz rzecznik i dodaje: - O tym, że tego rodzaju działania mają sens świadczą policyjne statystyki, zawierające przykłady osób, które nie dały się oszukać. Wierzymy, że dzięki naszej współpracy takich przykładów będzie znacznie więcej.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama