W ostatnią niedzielę września po raz pierwszy od lat sprawowana była Eucharystia w kościele na szczycie Ślęży. Prace wewnątrz zabytkowej świątyni powoli zmierzają ku końcowi.
Działania remontowe prowadzone były tu od długiego czasu, ale na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy uległy znacznemu przyspieszeniu. Przepustką do przywrócenia kościoła do celów sakralnych było uporządkowaniu kwestii formalnych, w tym także własnościowych.
Dzieje świątyni sięgają XII wieku, kiedy to Piotr Włostowic sprowadził na Ślężę zakon augustianów i ufundował na jej szczycie kościół i klasztor. Zakonnicy przenieśli swą siedzibę do Wrocławia, ale Ślęża pozostała w ich władaniu. W latach 1698-1702 wznieśli tu murowaną świątynię pw. Nawiedzenia NMP - na miejscu starego zamku, rozbudowanego w XIV w. przez księcia Bolka II. Zniszczona podczas pożaru w 1834 r., została odbudowana w połowie XIX w. Po II wojnie światowej kościół był co prawda remontowany, jednak w ostatnich latach ulegał postępującym zniszczeniom. W 2012 r. został przez wrocławskiego metropolitę przekazany parafii w Sulistrowicach - od tego czasu rozpoczęły się intensywne prace remontowe.
Z okazałych schodów prowadzących do kościoła zniknęły zaczynające porastać je drzewa, a kamienne stopnie powróciły na swoje miejsca, zakrywając powiększające się z roku na rok szczeliny. Następnie pojawił się na nich polowy ołtarz, przy którym w każdą niedzielę sprawowana była Msza św. dla odwiedzających to miejsce turystów.
W lipcu w odnowionym kamiennym ołtarzu pojawiły się 4 ikony. Obrazy przedstawiają biblijne sceny Zwiastowania Pańskiego, nawiedzenia św. Elżbiety, narodzenia Pana Jezusa i cudu w Kanie Galilejskiej. Kilka tygodni później w pozostałe wolne miejsca trafiły wizerunki ukrzyżowania i zmartwychwstania Pańskiego, a dopełnieniem całości stało się największe z malowideł, przestawiające Ostatnią Wieczerzę, umieszczone poniżej mensy ołtarzowej.
W ostatnim czasie udało się wykonać strop nowej podłogi, pod którą widoczne są pozostałości wcześniejszych budowli. - Przeszklony fragment pozwoli zwiedzającym spojrzeć w zamierzchłą przeszłość i zobaczyć fragment absydy pierwotnego kościoła romańskiego, a boczne wejście umożliwi obejrzenie z bliska efektów pracy archeologów - mówi ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach, do której należy kościół. Kapłan ma nadzieję, że wysiłki podjęte staraniem wielu osób, w tym licznych sponsorów i lokalnych władz, zaowocują ożywieniem ruchu pielgrzymkowego i turystycznego.
Do końca października Msza św. w kościele na Ślęży odprawiana będzie w każdą niedzielę o 14.00. - Gdy chodzi o listopad, to wszystko zależy od pogody i od frekwencji - zapowiada ks. R. Staszak. Kapłan dodaje jednak, że o północy z 24 na 25 grudnia zamierza odprawić tam Pasterkę i już dzisiaj zaprasza na nią wszystkich chętnych.
Ustalony został już również termin poświęcenia kościoła i ołtarza. Uroczystość odbędzie się 1 maja 2015 r., a przewodniczył jej będzie abp. Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Więcej informacji o pracach na szczycie Ślęży można znaleźć klikając TUTAJ.