Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wigilia wspomnienia św. Franciszka

W wigilię wspomnienia św. Franciszka z Asyżu wspólnoty, którym patronuje, odprawiają nabożeństwo przejścia - "Transitus".

- To nabożeństwo odprawiamy zawsze wieczór przed uroczystością św. Franciszka z Asyżu i w ten sposób chcemy upamiętnić jego śmierć - mówi o. Marek Augustyn, franciszkanin, proboszcz parafii pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu. Jest ono zdominowane przez słowo: - Są czytania biblijne, psalmy i homilia. W centrum jest opis śmierci św. Franciszka.

O. M. Augustyn podkreśla radosny charakter nabożeństwa. - Nie skupiamy się tutaj na śmierci, ale na przejściu do wiecznego życia. Tomasz z Celano opisując ostatnie chwile świętego na ziemi podkreśla, że to nie był moment smutku - dodaje.

Nabożeństwo może się różnić w różnych wspólnotach pewnymi szczegółami, jednak zawsze rozpoczyna się po zmroku. - Może to przypominać wigilię paschalną, celebrans wchodzi razem z braćmi oraz liturgiczną służbą ołtarza. Są świece i pochodnie. Dopiero po odczytaniu opisu śmierci św. Franciszka zapalają się światła na znak radości, że jest on już w chwale świętych - tłumaczy. Uroczystość kończy się ucałowaniem relikwii.

Nabożeństwo „Transitus” ma wielowiekową tradycję. Przypomina ono ostatnie chwile życia św. Franciszka, ale jest również dziękczynieniem za niezwykłego świętego, który ukochał Boga i wszystkie stworzenia. Biedaczyna z Asyżu nawet śmierć nazywał swoją siostrą, która prowadzi ludzi do Stwórcy.

Św. Franciszek pod koniec życia był prawie niewidomy i cierpiał ogromne bóle w związku z krwawiącymi bez ustanku stygmatami. Tuż przed śmiercią kazał się położyć na ziemi w pobliżu kościółka Matki Boskiej Anielskiej nazywanego Porcjunkulą. Jego ciało złożono najpierw w kościele św. Jerzego w Asyżu, a w 1230 r. przeniesiono do bazyliki św. Franciszka.

W nabożeństwie "Transitus" może wziąć udział każdy. We Wrocławiu jest ono odprawiane w trzech miejscach:
- Kościół św. Karola Boromeusza na ul. Kruczej - franciszkanie konwentualni „czarni”: nabożeństwo odbędzie się po Mszy św. o 18.00,
- Kościół św. Augustyna na ul. Sudeckiej - franciszkanie kapucyni: nabożeństwo odbędzie się po Mszy św. o 18.30,
- Kościół św. Antoniego z Padwy na ul. Kasprowicza - franciszkanie „brązowi”: nabożeństwo odbędzie się po Mszy św. o 18.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy