We Wrocławiu znany był jako Kawaler Rycerskiego Zakonu św. Bożego Grobu w Jerozolimie, Komandor Orderu św. Stanisława oraz założyciel i dyrektor Wydziału Programów Katolickich PSE "POLEST". Był wielkim czcicielem Matki Bożej Saletyńskiej.
Z jego inicjatywy i przy jego wsparciu w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Stobnie powstały dwie Kaplice Maryjne oraz Saletyńska Droga Krzyżowa. W wielu kościołach na Dolnym Śląsku fundował witraże z wizerunkiem Matki Bożej. Ma także ogromne zasługi w odbudowie „Ołtarza Ojczyzny” w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.
W ramach założonego z inicjatywy kard. Henryka Gulbinowicza w roku 1997 Wydziału Programów Katolickich PSE "Polest" jako jego pierwszy dyrektor śp. B. Pałys przygotowywał oprawę kulturalną 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, obchodów 1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego i 10-lecia istnienia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Był organizatorem setek imprez o charakterze patriotyczno-religijnym. Tworzył programy kulturalno-patriotyczne promując nową formę ewangelizacji przez kulturę i sztukę. Prowadził szeroką działalność charytatywną.
Jego działalność była wielokrotnie nagradzana. Otrzymał m.in.: Złoty Krzyż Zasługi RP, Odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, Zasłużony dla Dolnego Śląska, Gloria Artis, Pierścień 1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego, Medal św. Stanisława - najwyższe wyróżnienie Diecezji Świdnickiej, Złoty Laur Katolickiego Radia Rodzina.
W swojej ostatniej woli poprosił, by uczestniczący w jego pogrzebie zamiast wieńców i kwiatów przeznaczyli pieniądze na pomoc dzieciom z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu. Bronisław Pałys miał 74 lata.
Więcej o prowadzonym przez Bronisława Pałysa Wydziale Programów Katolickich Polskiego Stowarzyszenia Estradowego "Polest" pisaliśmy kilka tygodni temu z okazji 25-lecia istnienia instytucji. Artykuł można przeczytać TUTAJ.