GN 28/2018 Archiwum

Metropolita w USA

Sześć godzin trwał przemarsz uczestników 77. Parady Pułaskiego jedną najbardziej reprezentacyjnych ulic Nowego Jorku - 5 Aleją na Manhattanie. To największa manifestacja polskości w Stanach Zjednoczonych składana w hołdzie bohaterowi Polski i USA. W tym roku honorowymi gośćmi parady byli abp Józef Kupny i kongresmenka Carolyn Jane Maloney.

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. w nowojorskiej katedrze pw. św. Patryka, która rozpoczynała polskie święto. W homilii podziękował Polonii za trwanie przy wierze katolickiej. - Kim byśmy byli, gdyby nasi ojcowie nie związali się z chrześcijaństwem i gdyby nie pomoc i orędownictwo Tej, która nas zna - Jasnogórskiej Królowej - mówił arcybiskup. Podkreślił przy tym, że inna byłaby historia narodu polskiego, gdyby pominąć w niej Ewangelię. Zauważył również, że stając przed Chrystusem każdy z uczestników Eucharystii przynosi swoje intencje: o chleb powszedni, o bezpieczeństwo rodzin, legalizację pobytu, pracę. - Wszyscy modlimy się o przyszłość młodego pokolenia, aby zawsze zachowało ducha polskiego i dziękujemy sobie wzajemnie za świadectwo wiary o Jezusie i o Polsce - naszej Ojczyźnie - spuentował hierarcha.

Po Mszy św. Polacy zawładnęli 5 Aleją na Manhattanie. Paradę, podczas której reprezentowanych było ponad 150 parafii i polsko - amerykańskich organizacji ze stanów: New Jersey, New York, Michigan, Texas i Connecticut rozpoczął Richard H. Berdnik - pierwszy w historii miasta Passaic szeryf polskiego pochodzenia i Wielki Marszałek Parady Pułaskiego. To on poprowadził tradycyjnego poloneza, dając sygnał do rozpoczęcia świętowania. Za nim w barwnym korowodzie maszerowali m.in.: Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka, weterani powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino, harcerze, zespoły folklorystyczne reprezentujące różne regiony naszej ojczyzny oraz dziesiątki tysięcy Polaków.

Abp Józef Kupny został honorowym marszałkiem Parady Pułaskiego   Abp Józef Kupny został honorowym marszałkiem Parady Pułaskiego BP archidiecezji wrocławskiej Wszyscy podkreślali, że czekają cały rok na ten dzień, kiedy mogą iść po Manhattanie z polską flagą i białym orłem na piersiach. - Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i tej dumy uczymy nasze dzieci - mówili. Pochód trwał blisko 6 godzin i był jednocześnie dziękczynieniem Polonii za kanonizację Jana Pawła II oraz hołdem składanym poległym przed 70 laty w powstaniu warszawskim i bitwie pod Monte Cassino.

Abp Józef Kupny, przyjmując jako honorowy marszałek przed nowojorską katedrą pozdrowienia od rodaków nie krył wzruszenia i radości. Kongresmenka Carolyn Maloney widząc niesione z dumą portrety papieża - Polaka, chorągwie parafialne, sztandary i krzyże wyznała, że Polska tylko dzięki wierze była w stanie przezwyciężyć najtrudniejsze chwile w swoich dziejach. - Mój ulubiony papież Jan Paweł II właśnie dzięki tej wierze zapoczątkował tak wielkie zmiany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma