Nowy numer 43/2020 Archiwum

Metropolita w USA

Sześć godzin trwał przemarsz uczestników 77. Parady Pułaskiego jedną najbardziej reprezentacyjnych ulic Nowego Jorku - 5 Aleją na Manhattanie. To największa manifestacja polskości w Stanach Zjednoczonych składana w hołdzie bohaterowi Polski i USA. W tym roku honorowymi gośćmi parady byli abp Józef Kupny i kongresmenka Carolyn Jane Maloney.

Metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. w nowojorskiej katedrze pw. św. Patryka, która rozpoczynała polskie święto. W homilii podziękował Polonii za trwanie przy wierze katolickiej. - Kim byśmy byli, gdyby nasi ojcowie nie związali się z chrześcijaństwem i gdyby nie pomoc i orędownictwo Tej, która nas zna - Jasnogórskiej Królowej - mówił arcybiskup. Podkreślił przy tym, że inna byłaby historia narodu polskiego, gdyby pominąć w niej Ewangelię. Zauważył również, że stając przed Chrystusem każdy z uczestników Eucharystii przynosi swoje intencje: o chleb powszedni, o bezpieczeństwo rodzin, legalizację pobytu, pracę. - Wszyscy modlimy się o przyszłość młodego pokolenia, aby zawsze zachowało ducha polskiego i dziękujemy sobie wzajemnie za świadectwo wiary o Jezusie i o Polsce - naszej Ojczyźnie - spuentował hierarcha.

Po Mszy św. Polacy zawładnęli 5 Aleją na Manhattanie. Paradę, podczas której reprezentowanych było ponad 150 parafii i polsko - amerykańskich organizacji ze stanów: New Jersey, New York, Michigan, Texas i Connecticut rozpoczął Richard H. Berdnik - pierwszy w historii miasta Passaic szeryf polskiego pochodzenia i Wielki Marszałek Parady Pułaskiego. To on poprowadził tradycyjnego poloneza, dając sygnał do rozpoczęcia świętowania. Za nim w barwnym korowodzie maszerowali m.in.: Konsul Generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka, weterani powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino, harcerze, zespoły folklorystyczne reprezentujące różne regiony naszej ojczyzny oraz dziesiątki tysięcy Polaków.

Metropolita w USA   Abp Józef Kupny został honorowym marszałkiem Parady Pułaskiego BP archidiecezji wrocławskiej Wszyscy podkreślali, że czekają cały rok na ten dzień, kiedy mogą iść po Manhattanie z polską flagą i białym orłem na piersiach. - Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i tej dumy uczymy nasze dzieci - mówili. Pochód trwał blisko 6 godzin i był jednocześnie dziękczynieniem Polonii za kanonizację Jana Pawła II oraz hołdem składanym poległym przed 70 laty w powstaniu warszawskim i bitwie pod Monte Cassino.

Abp Józef Kupny, przyjmując jako honorowy marszałek przed nowojorską katedrą pozdrowienia od rodaków nie krył wzruszenia i radości. Kongresmenka Carolyn Maloney widząc niesione z dumą portrety papieża - Polaka, chorągwie parafialne, sztandary i krzyże wyznała, że Polska tylko dzięki wierze była w stanie przezwyciężyć najtrudniejsze chwile w swoich dziejach. - Mój ulubiony papież Jan Paweł II właśnie dzięki tej wierze zapoczątkował tak wielkie zmiany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama