Pierwszych dwudziestu dolnośląskich kandydatów w wyborach samorządowych otrzymało "Certyfikaty Samorządowca Przyjaznego Rodzinie". Wrocławska gala ogólnopolskiej kampanii "Rodzina ma głos" była pierwszą w kraju.
Jak w praktyce wygląda przyznawanie certyfikatów? - Przedstawiamy kandydatowi dokument przygotowany na okazję tegorocznych wyborów, czyli "Dekalog samorządowca przyjaznego rodzinie". Po zapoznaniu się z jego treścią decyduje, czy przyjmuje jego wszystkie założenia. Dodatkowo taka osoba musi uzyskać pozytywną opinię środowiska lokalnego, które sprawdza, czy dotychczasowa działalność pozwala mu zaufać, że po sukcesie wyborczym będzie dbał o interes tradycyjnej rodziny i życia ludzkiego - zaznacza. J. Skoczylas zapewnia, że inicjatywa "Rodzina ma głos" nie kończy się wraz z wydaniem certyfikatów, ale ma w przyszłości monitorować tych, którzy zostali obdarzeni zaufaniem. - W skrajnym przypadku, tym, którzy nie będą realizować dekalogu będziemy certyfikaty odbierać - dodaje.
Wrocławska gala przyznania certyfikatów była pierwszą w Polsce. Na początek uhonorowano 20 osób z różnych komitetów wyborczych. W tej chwili trwa weryfikacja kolejnych kilkudziesięciu wniosków. - Nie jest wykluczone, że nie dotrzemy do wszystkich ubiegających się o samorządowe stanowiska, ale zapewne do samych wyborów jeszcze wiele osób zostanie "przyjaciółmi rodziny".
Jest jeszcze jeden aspekt podjętej akcji. Jest on związany z samymi wyborcami. Inicjatorzy kampanii chcą zachęcić tych, którzy posiadają czynne prawo wyborcze do pójścia do urn. "Rodzina ma głos" ma pomóc dokonać dobrego, odpowiedzialnego i w pełni świadomego skreślenia na liście, a potem swoje oczekiwania i obietnice wyborcze związane z rodziną egzekwować. - To mocno obywatelski ruch - zaznacza J. Skoczylas.
Paweł Hreniak, jedynka na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego cieszy się, że kandydaci reprezentujący różne poglądy polityczne mają wspólne spojrzenie na rodzinę i życie. - Ludziom trzeba podpowiadać i wskazywać dobrych kandydatów i dobrze, aby to robiły organizacje niezależne tak jak w tym przypadku - mówi.
- Już wiele dla rodzin w naszej gminie zrobiono, ale ciągle przed nami stoją nowe wyzwania - mówi Andrzej Mikoda, przewodniczący rady miejskiej w Oławie i kandydat na radnego z list Platformy Obywatelskiej. Zaznacza, że wciągu dwóch ostatnich kadencji priorytety w polityce prorodzinnej się przesuwają. Na początku było to tworzenie miejsc pracy, by zapewnić im odpowiedni poziom materialny i możliwość rozwoju. - Teraz przygotowujemy projekty, które mają wymiar społeczny, ale rodziny wspomagają. Chodzi o nowe przedszkola, modernizację szkół, ale także dożywianie dzieci, czy wspomaganie rodzin ubogich. To są wyzwania na najbliższy czas - tłumaczy.
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Lista kandydatów przyjaznych rodzinie będzie na bieżąco aktualizowana do ostatniego dnia przed elekcją. Można ją śledzić na www.rodzinamaglos.pl.
___________________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: