GN 43/2020 Archiwum

Idzie o jakość

Jak przełożyć założenia nowego roku duszpasterskiego i towarzyszącego mu hasła: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelie" na rzeczywistość parafii? - zastanawiali się dziekani na spotkaniu z metropolitą wrocławskim.

Spotkanie rozpoczęła Eucharystia, w czasie której abp J. Kupny, nawiązując do modlitwy "Ojcze nasz" wezwał duchownych do wytrwałej modlitwy oraz gotowości wybaczania. - Musimy postawić sobie pytanie o jakość naszej modlitwy oraz o nasza postawę wobec ludzi, którzy nas otaczają - mówił hierarcha.

W drugiej części spotkania bp Andrzej Siemieniewski przedstawił priorytety nowego roku duszpasterskiego, zwracając uwagę na konieczność  budzenia wśród wiernych osobistej więzi z Jezusem Chrystusem.

- Wobec potężnej deewangelizacji i antykatechezy nie możemy zakładać istnienia w ludziach, z którymi się spotykamy tej wiary, która została w nich kiedyś zaszczepiona - mówił hierarcha, dodając że podejmując rożne działania w duszpasterstwie można stać się podobnym do kogoś, kto karmiłby nieboszczyka. - Nawet mając doskonałe jedzenie, trzeba najpierw sprawić, by ten człowiek ożył, to znaczy obudzić w nim wiarę. Jako okazję do ewangelizacji bp Siemieniewski wskazał m.in. spotkania z rodzicami chrzestnymi. - Bywa, że oni proszą dla dzieci o coś, czego nie maja. Proszą o wiarę i włączenia do Kościoła podczas gdy sami z Kościołem nie chcą mieć wiele wspólnego - mówił, dopowiadając: - Nie mamy się na nich obrażać, tylko wykorzystać ten moment do budzenia wiary w ten sakrament.

Zauważył również, że podobny styl należy przyjąć wobec osób żyjących bez związku sakramentalnego. - Samo namawianie do zawarcia małżeństwa to za mało, bo każdy sakrament jest sakramentem wiary. Raczej powinniśmy obudzić wiarę w moc tego sakramentu - tłumaczył bp Andrzej.

W archidiecezji wrocławskiej nowy rok duszpasterski będzie przebiegał pod hasłem "Czas łaski". Dyrektor wydziału duszpasterskiego ks. Marian  Biskup zachęcał księży, by w tym czasie położyli nacisk na przepowiadanie kerygmantyczne o pokucie i nawróceniu. Zaznaczył przy tym, iż niezbędne jest m.in. przypomnienie o charakterze pokutnym każdego piątku oraz ożywienie praktyki pierwszych piątków miesiąca.

___________________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama