Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dotknij świętości

W najbliższy czwartek rozpoczynają się uroczystości odpustowe św. Jadwigi w Trzebnicy. Zachęcamy, by zapoznać się z ich programem i zaplanować w nich udział.

"Pomimo kilkuset lat od śmierci tej księżnej blask jej świętości nie tylko nie przygasa, ale wciąż rozpala kolejne pokolenia. Jest czczona jako patronka dzieł charytatywnych, świątyń i parafii, niektórych miast oraz kilku diecezji w Polsce i za granicą." Takie słowa o św. Jadwidze Śląskiej skierował do wszystkich archidiecezjan abp Józef Kupny w liście zachęcającym do udziału w uroczystościach jadwiżańskich (całość przeczytaj na drugiej stronie).

Przez trzy dni, od 16 do 18 października, grób patronki Śląska nawiedzi kilkanaście tysięcy pielgrzymów. Hasłem, które będzie towarzyszyć odwiedzającym trzebnicką bazylikę są słowa "Święta Jadwiga patronką pojednania narodów".

Program wydarzeń jest bardzo bogaty. W liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi, 16 października, w sanktuarium zgromadzą się niepełnosprawni. Rozpocznie się ona o godz. 10 nabożeństwem do św. Jadwigi. Mszy św. o godz. 11 przewodniczył będzie bp Stefan Cichy. Tego samego dnia odbywać się będzie Dzień Skupienia powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Najważniejszym momentem będzie Eucharystia o godz. 14.30 pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka. Natomiast wieczorem do grobu św. Jadwigi będą pielgrzymować mieszkańcy Trzebnicy. O godz. 18 nastąpi przemarsz z rynku do bazyliki, gdzie Mszy św. o 18.30 przewodniczył będzie kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita senior wrocławski.

Kolejnego dnia, 17 października, w godzinach przedpołudniowych, do trzebnickiego sanktuarium są zaproszone kobiety. O godz. 10 zaplanowano nabożeństwo do św. Jadwigi, a o godz. 11 rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego. W godzinach popołudniowych do Trzebnicy przybędzie największa grupa pątników. W poprzednich latach w pieszej pielgrzymce wrocławskiej brało udział nawet 10 tys. osób. Na zakończenie ok. 30-kilometrowej trasy sprawowana będzie Msza św. przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Planowane rozpoczęcie o godz. 16.30.

Centralne wydarzenia odpustowe będą miały miejsce w niedzielę, 18 października. Uroczystej sumie, o godz. 11, sprawowanej również przy ołtarzu polowym, przewodniczył będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Po Mszy św. odbędzie się procesja z relikwiami św. Jadwigi.

Ostatnim elementem odpustu będzie Msza św. w rycie trydenckim Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Wrocławskiej. Zaplanowano ją 24 października o godz. 13 w bazylice.

W dniach odpustu, codziennie od godz. 6.30, pielgrzymi będą mieli okazję przystąpienia do sakramentu pokuty. O godz. 14, na kalwarii w Lesie Bukowym, odprawiana będzie droga krzyżowa, a w bazylice, w piątek i niedzielę o godz. 15, adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa Koronka do Miłosierdzia Bożego.

Wszystkie wydarzenia z programu uroczystości jadwiżańskich będziemy relacjonować na naszej stronie internetowej.

___________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama