Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Szlachetni twardziele wciąż poszukiwani

Na Dolnym Śląsku potrzeba w sumie 600 wolontariuszy, w samym Wrocławiu - 212. W większości ośrodków udało się już w całości skompletować załogi "SuperW". Braki w ekipach są zwłaszcza w stolicy Dolnego Śląska. Chęć dołączenia do drużyny "Szlachetnej Paczki" należy zgłosić do 20 października.

Sprawdź się na www.superw.pl
TV Paczka
- Na ten moment brakuje nam ok. 100 osób w samym Wrocławiu, które zechciałyby się podjąć opieki nad rodzinami. Najwięcej wolontariuszy potrzeba w okolicach Nowego Dworu, Leśnicy, Pilczyc i Psiego Pola. Tam zespoły jeszcze są budowane - mówi Katarzyna Ciećko, koordynator wojewódzki projektu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Oprócz tego chętni poszukiwani są w Brzegu Dolnym i Obornikach Śląskich. Potrzeba tam odpowiednio 4 i 8 osób.

Czym zajmują się wolontariusze "Szlachetnej Paczki"? Jak zaznacza K. Ciećko, są oni esencją całego projektu pomocowego. Podczas szkoleń stacjonarnych i e-lerningowych zapoznają się z ideą mądrej pomocy i dowiadują się, jak rozpoznawać osoby potrzebujące. - Ich zadaniem jest określenie, z jakich przyczyn wynika trudna sytuacja w domu, z jakimi barierami zmagają się domownicy, czy naprawdę potrzebują pomocy, czy może są nastawieni roszczeniowo. Po możliwie rzetelnej ocenie w konfrontacji z kryteriami wolontariusz podejmuje decyzję, czy dana rodzina będzie włączona do projektu czy nie - tłumaczy. Ważne jest również to, że przyznana pomoc powinna być impulsem do zmiany sytuacji rodzinnej. Każdy z wolontariuszy ma pod swoją opieką od 7 do 9 rodzin.

Kolejnym zadaniem stojącym przed wolontariuszami jest kontakt z darczyńcami, czyli z tymi, którzy przygotowują paczki realizujące konkretne potrzeby konkretnej rodziny. - Są takimi pośrednikami - dodaje. Podczas finału, który jest zaplanowany na 13 i 14 grudnia, będą uczestniczyli w przekazaniu paczek do magazynu, a następnie zawiozą je do swoich podopiecznych.

K. Ciećko zachęca, ale również ostrzega chętnych do zostania "SuperW". - Realizujemy piękną ideę, ale zadanie nie jest ani łatwe, ani przyjemne. Wolontariusz jest osobą, która idzie w nieznane i spotyka się często z bardzo trudnymi sytuacjami w rodzinach. Podjęcie się tego wyzwania rozwija, ale trzeba się liczyć z pewnymi nieprzyjemnościami - zaznacza.

Koordynator wojewódzki przypomina także, iż potencjalni beneficjenci "Szlachetnej Paczki" nie mogą się sami zgłosić do projektu. - Adresy potrzebujących pozyskują nasi liderzy społeczni z różnych źródeł zarówno oficjalnych, jak i nieoficjalnych - tłumaczy.

Potencjalnych wolontariuszy po więcej informacji odsyłamy na stronę www.superw.pl. O tym, jak zostać darczyńcą, można się dowiedzieć, odwiedzając: www.szlachetnapaczka.pl.

________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy