Społeczność akademicka Papieskiego Wydziału Teologicznego uroczyście zainaugurowała rok akademicki. Naukę na pierwszym roku studiów rozpoczęło 250 osób.
Studenci, profesorowie i zaproszeni goście, wśród których znaleźli się rektorzy szkół wyższych oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, zgromadzili się na Mszy św. w katedrze wrocławskiej. Eucharystii koncelebrowanej przez sześciu biskupów i kilkudziesięciu księży przewodniczył abp. Józef Kupny, Wielki Kanclerz PWT.
- Coraz częściej, w otaczającym nas świecie padają pytania o to czym jest studium teologii? Czy można profesorów, wykładowców i studentów teologii widzieć na równi ze studentami, wykładowcami i profesorami innych dziedzin nauki? - mówił w homilii ks. prof. Sławomir Stasiak, prorektor PWT ds. promocji i współpracy z zagranicą. Odnosząc się do wzmiankowanych kwestii kaznodzieja zaznaczył, że do podjęcia studiów teologicznych oprócz odpowiednich predyspozycji intelektualnych konieczna jest także właściwa dyspozycja duchowa. Odwołując się do słów św. Pawła Apostoła ks. S. Stasiak wskazał na źródło, z którego powinien czerpać ten, kto w sposób naukowy podejmuje refleksję nad Bożym Objawieniem. - Teolog to nie tylko ktoś, kto w swoim nauczaniu bierze pod uwagę Ewangelię Jezusa Chrystusa, ale to ktoś, kto na Ewangelii Chrystusa buduje swoje nauczanie - mówił i dodał, że zadaniem profesora teologii jest przede wszystkim stać na straży Dobrej Nowiny. Powołując się na słowa Benedykta XVI zapisane w adhortacji Verbum Domini kapłan stwierdził: - Tam, gdzie teologia nie jest interpretacją Pisma Świętego w Kościele, zostaje ona pozbawiona fundamentu.
O źródłach teologii, a także o celach papieskiej uczelni mówił w wystąpieniu inauguracyjnym ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, który w tym roku objął funkcję rektora PWT. - Chcemy służyć człowiekowi w jego integralnym rozwoju: służyć dobru całego człowieka, w jego wymiarze cielesnym i duchowym (…) Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu pragnie podejmować refleksję naukową, która będzie czerpać nie tylko z mądrości ludzkiej, ale przede wszystkim z mądrości objawionej przez Trójosobowego Boga. Chcemy tworzyć kulturę przenikniętą prawdą Ewangelii, i w ten sposób wpływać na sposób myślenia ludzi (…), wpływać na ocenę rzeczywistości i wyznaczać normy działania służące prawdziwemu dobru człowieka - mówił.
Ks. prof. W. Wołyniec wyraził również przekonanie o potrzebie obecności PWT na mapie wrocławskich uczelni. Mówiąc o wkładzie papieskiej uczelni w życie naukowe i kulturalne stolicy Dolnego Śląska ksiądz rektor wspomniał o podejmowanych przez nią dziełach: Inicjatywie Akademickiej Fides et Ratio, cyklu wykładów Historia Magistra Vitae i projekcie "Skarby Kultury". - Chociaż jesteśmy niewielką uczelnią, to jednak mamy świadomość kontynuowania tradycji Kościoła, w której od pierwszych wieków powstawały ośrodki nauki - stwierdził. Mówiąc o perspektywach rozwoju PWT ks. prof. Wołyniec zwrócił uwagę, że w stolicy Dolnego Śląska jest miejsce dla nowego uniwersytetu, który mógłby stać się europejskim uniwersytetem katolickim.
Gościem honorowym wrocławskiej uroczystości był bp prof. dr hab. Ignacy Dec, obchodzący potrójny jubileusz: 70. rocznicę urodzin, 45. rocznicę święceń kapłańskich i 10. rocznicę sakry biskupiej. Z tej okazji przygotowana została Księga Jubileuszowa, którą wręczyli hierarsze aktualny i poprzedni rektor papieskiej uczelni: ks. prof. W. Wołyniec i ks. prof. Andrzej Tomko.
Podczas akademii inauguracyjnej wręczono nagrody dla najlepszych studentów oraz ogłoszono nominacje profesorskie, które otrzymali: ks. dr hab. Piotr Sroczyński oraz ks. dr hab. Grzegorz Sokołowski. Do grona doktorów teologii dołączyło dwóch kapłanów: ks. mgr lic. Kacper Radzki oraz ks. mgr lic. Robert Jacenty Domina.
W tym roku w mury uczelni wstąpiło blisko 250 studentów. W sumie na wszystkich kierunkach studiów prowadzonych przez rozpoczęło naukę ok. 1100 osób.
Więcej informacji z życia PWT można znaleźć klikając TUTAJ.
________________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: