Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nauka pisania

Już za nami kolejne spotkanie Akademii Intelektu w "Maciejówce". Tym razem dociekliwi studenci mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat ikon.

Gościem spotkania "Wokół ikon" była Ewa Pikul – wykładowczyni Uniwersytetu Wrocławskiego, a także inicjatorka warsztatów pisania ikon w Maciejówce.

Jak zwykle spotkanie odbyło w urokliwej atmosferze: przy okrągłych stołach z herbatą i smacznym ciastem. Pani Ewa ciekawie opowiadała o swojej pracy, a jednocześnie pasji, dzięki której może odkrywać Boga w człowieku.

Bardzo wymownym momentem była "modlitwa ikonografa" rozpoczynająca spotkanie. Świadczyła o tym, że pisanie ikon jest nie tylko sztuką, ale przede wszystkim rozmową z Bogiem.

Gość Akademii Intelektu podkreślał, że każdy element ikony ma w sobie wymiar symboliczny, coś znaczy. Okiem precyzyjnego twórcy Ewa Pikul przedstawiała każdy etap tworzenia ikony: od wyboru deski, po nakładanie pigmentu i farby. Ponadto, jako wieloletnia wykładowczyni, ukazała klarownie historyczny wymiar ikon. Na koniec odpowiadała na pytania studentów.

Spotkanie "Wokół ikon" było również zaproszeniem do udziału w warsztatach, które będą się odbywały w poniedziałki o godz. 15.15 w Maciejówce. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama