Nowy numer 43/2020 Archiwum

Do świętej przystępuję służby

Przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej 18 października zgromadzili się na modlitwie u grobu św. Jadwigi w Trzebnicy.

Przed południem ministranci, lektorzy, ceremoniarze i nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz ich parafialni duszpasterze wypełnili wnętrze trzebnickiej Bazyliki.

„Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię, Panie Jezu, o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie” - słowa modlitwy ministranckiej były wprowadzeniem do porannej konferencji. Dk. Piotr Rozpędowski z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu przybliżał w niej ministrantkom i ministrantom najgłębszy sens i wartość posługiwania przy ołtarzu, które - jak zaznaczył - zawsze jest szczególną okazją ku temu, aby spotkać się z kochającym Bogiem.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia, której przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii hierarcha mówił m.in. o wspominanej w modlitwie ministranckiej radości, której źródłem jest służba Panu Bogu. Z kolei odwołując się do biblijnego opowiadania o uczniach posyłanych przez Jezusa, bp A. Siemieniewski podkreślił, że służba przy Chrystusowym ołtarzu ma zawsze wymiar wspólnotowy i ewangelizacyjny.

Kapłani zajmujący się prowadzeniem parafialnej wspólnoty Liturgicznej Służby Ołtarza przyznają, że znalezienie kandydatów do ministranckich wspólnot bywa zadaniem niełatwym. Gdzie zatem tkwi klucz do młodych serc i umysłów? 15-letni Szymon z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, uczestnik trzebnickiego spotkania, który w ministranckie szeregi wstąpił z chwilą przystąpienia do I Komunii św., początków swojego przywiązania do Kościoła upatruje w domu rodzinnym. - Wychowanie, które odebrałem od rodziców, przyczyniło się do tego, że wartości religijne i patriotyczne są dla mnie ważne - mówi chłopak, który w tym roku przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

- Przyjeżdżając do Trzebnicy jako wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza Kościoła wrocławskiego, za każdym razem możemy liczyć na gościnność sióstr boromeuszek i księży salwatorianów - podkreśla ks. Mirosław Dziegiński, diecezjalny moderator LSO.

Przy współpracy wrocławskiego seminarium duchownego w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4 na Ostrowie Tumskim odbywają się kursy dla lektorów i ceremoniarzy. - Najbliższy - dla ceremoniarzy - rozpocznie się już w najbliższą sobotę 25 października - zaprasza ks. M. Dziegiński. Więcej informacji na ten temat można znaleźć, klikając TUTAJ.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama