Nowy numer 48/2020 Archiwum

Boży raban

Młodzież z kilkunastu parafii prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo zjechała się do Wrocławia.

Organizatorzy Wincentyńskiego Spotkania Młodych do serca wzięli sobie zachętę papieża Franciszka, który w Rio de Janeiro zachęcał przedstawicieli młodego pokolenia do aktywności na polu ewangelizacyjnym.

Wypowiedziane wtedy słowa ojca świętego „Idźcie, zróbcie raban” stały się mottem uczestników ogólnopolskiego zjazdu, który od 17 do 19 października odbywał się we Wrocławiu.

- Każdego roku zapraszamy młodzież z prowadzonych przez nas parafii do innego miasta. Tym razem wybór padł na stolicę Dolnego Śląska - mówi ks. Jakub Hiler z parafii pw. św. Anny, jednej z dwóch wrocławskich placówek prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

Z zaproszenia organizatorów - parafii św. Anny i drugiej wrocławskiej wspólnoty, w której posługują duszpasterze ze zgromadzenia św. Wincentego, pw. św. Józefa przy ul. Krakowskiej - skorzystało ok. 130 osób. Wraz z nimi przybyli ich duszpasterze, a także siostry ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo oraz klerycy wincentyńskiego seminarium duchownego z Krakowa.

Już pierwszego dnia dwa mocne akcenty muzyczne - spotkanie z ks. Kubą Bartczakiem i „raban z Kapelą.N” przekonały uczestników, że we Wrocławiu na pewno nie będzie nudno. Jednak tym, co najbardziej urzekało młodzież była serdeczna atmosfera.

- Księża są wobec nas bardzo otwarci. Nie stwarzają zbędnego dystansu, co sprawia, że łatwo nawiązujemy kontakt - mówi Luiza Szubińska, studentka I roku.

Dobrą atmosferę wyczuwało się także podczas codziennej Eucharystii. - Kapłani wręcz emanowali energią, co spotykało się bardzo pozytywnym przyjęciem ze młodzieży - zauważa Kasia Zarzycka, która w tym roku będzie zdawać maturę.

Tematem sobotniej przedpołudniowej pracy w grupach były ewangeliczne błogosławieństwa.

- Każda z ośmiu grup otrzymała odpowiednie teksty, zaczerpnięte Pisma Świętego, oraz pochodzące z rozważań św. Wincentego a Paulo i papieża Franciszka - wyjaśnia ks. Maciej Mroczek z parafii pw. św. Józefa. Owocem pracy młodych ludzi były plakaty, które przedstawiciele grup omawiali podczas niedzielnego podsumowania Wincentyńskiego Spotkania Młodych.

W bogatym programie znalazło się również miejsce na dobry film. Na czas seansu w salę kinową zamieniła się świątynia przy Krakowskiej, w której dla uczestników spotkania zorganizowano pokaz filmu „The Human Experience”. Wzruszająca historia grupy ludzi poszukujących odpowiedzi na ważne pytania stała się inspiracją do głębokich refleksji.

______________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama