Nowy numer 15/2024 Archiwum

Muzyczne CSI

To będzie niezwykłe spotkanie w Filharmonii Wrocławskiej. Czy tajemnica "Requiem" Mozarta zostanie rozwikłana? Wygraj zaproszenie i się przekonaj.

Requiem d-moll jest jednym z najpiękniejszych dzieł sakralnych Mozarta i chyba najbardziej legendarnym utworem w historii muzyki. Dziś trudno już oddzielić fakty od legend towarzyszących powstaniu tego dzieła, a rozpowszechnionych dzięki sztuce Petera Shaffera i filmowi "Amadeusz" Miloša Formana.

Chorujący Mozart otrzymał zamówienie na mszę żałobną w niepodpisanym liście od anonimowego posłańca, który przekazał mu też z góry honorarium, w kwocie, której zażądał kompozytor.

Nie narzucono żadnego terminu ukończenia dzieła, pozostawiono też twórcy całkowicie wolną rękę, jeśli chodzi o koncepcję utworu.

Mozart pracował nad mszą z dużymi przerwami, bo zaprzątały go inne przyjęte wcześniej zlecenia, a stan zdrowia kompozytora szybko się pogarszał.

W efekcie Wolfgang Amadeusz doszedł do przekonania, że pisze mszę żałobną na własny pogrzeb i mimo utraty sił starał się ukończyć, dzieło, nad którym pracował jeszcze dzień przed śmiercią. Wtedy to napisał ostatnie w swoim życiu nuty, tworząc najbardziej przejmującą część jego "Requiem" - "Lacrimosę", której jedynie osiem pierwszych taktów zostało nakreślone ręką Mozarta.

Po śmierci kompozytora, jego żona Konstancja prosiła zaprzyjaźnionych uczniów Wolfganga, aby dokończyli dzieło, ale trudno było znaleźć kogoś, kto podjąłby się tego zadania.

Kto był zleceniodawcą napisania "Requiem"? Ile zainkasował Mozart za swój ostatni utwór? Czy rzeczywiście skończył komponowanie "Requiem" na pierwszych taktach "Lacrimosy"? Czy w dniu pogrzebu Mozarta padał deszcz?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą bliżej poznać kompozytora i genezę powstania jego wielkie dzieła.

Formuła wydarzenia, które będzie miało miejsce 24 października o godz. 19 w sali koncertowej Filharmonii Wrocławskiej, to "speaking concerts", czyli połączenie treści multimedialnych, prezentacji fragmentów dzieła oraz komentarza dyrygenta.

Jak zapewniają organizatorzy, takie podejście do muzyki klasycznej jest innowacyjne i jest sposobem na zarażenie muzyczną pasją pokolenia młodych ludzi przywiązanych do internetu, na aktywizację kulturową ludzi starszych, jak również metodą, by poznać, zrozumieć i w rezultacie pokochać muzykę klasyczną.

W drugiej części koncertu usłyszymy przejmujące "Requiem" Mozarta w opracowaniu Richarda Maundera zagrane na historycznych instrumentach przez Wrocławską Orkiestrę Barokową i zaśpiewane przez doborowych solistów oraz Chór Narodowego Forum Muzyki.

Dla naszych czytelników mamy niespodziankę - podwójną wejściówkę na koncert.

Aby ją zdobyć trzeba odpowiedzieć na pytanie, które ok. godz. 21 zamieścimy na naszym fanpage'u.

Odpowiedź trzeba będzie przysłać na adres wroclaw@gosc.pl. W temacie należy wpisać "Muzyczne CSI", a w treści imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy.

Nazwisko zwycięzcy opublikujemy również na naszym profilu na Facebooku.

 

Program koncertu: (sala koncertowa Filharmonii - 24 października, piątek, godz. 19)

I część: "Speaking concert"
II część:W.A. Mozart Requiem d-moll KV 626 (wg Maundera)

Wystąpią:
Marcin Sompoliński - dyrygent
Anna Mikołajczyk - sopran
Susanne Langner - alt
Aleksander Kunach - tenor
Jarosław Bręk - bas
Chór Narodowego Forum Muzyki pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Franków-Żelazny
Wrocławska Orkiestra Barokowa pod kierownictwem artystycznym Jarosława Thiela
______________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy