Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Janosikowe" będzie mniejsze

Dzięki działaniom podjętym przez samorządowców i parlamentarzystów Dolny Śląsk zaoszczędzi 13 mln. zł.

Dzięki staraniom Samorządu Województwa Dolnośląskiego i wsparciu dolnośląskich parlamentarzystów, udało się zmniejszyć wysokość tegorocznej wpłaty dolnośląskiego „janosikowego”.

Po interwencjach samorządowców i zaprezentowaniu przez marszałka Cezarego Przybylskiego w Ministerstwie Finansów efektów nowego systemu naliczania tej daniny, dokonano korekty znowelizowanej ustawy. Będzie ona obowiązywała tylko 1 rok.

Tegoroczna wpłata do budżetu państwa z tego tytułu będzie o 13 milionów złotych niższa. Wstępne rachunki zakładały wpłatę w wysokości 65 282 873 zł, a ostatecznie wyniesie ona 52 423 159 zł.

Dodatkowo Ministerstwo Finansów, po monitach innych jednostek samorządu terytorialnego, zostało zobligowane do przygotowania kompleksowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w terminie do kwietnia 2015 roku.

Co to jest podatek "janosikowy"? Najbogatsze samorządy w Polsce są zobowiązane ustawą do obowiązkowych wpłat do budżetu państwa na rzecz tych biedniejszych. Ich wysokość jest zależna od osiąganych wpływów i stanowi odsetek dochodów podatkowych województwa sprzed dwóch lat.

______________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama