Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Naturalnie o planowaniu

Trzeci rok z rzędu na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu rozpoczęły się zajęcia fakultatywne pt. "Metody rozpoznawania płodności". Pozwolą one wiedzę o cyklu owulacyjnym przekuć na wiedzę o zdrowiu kobiety.

Zajęcia skierowane do studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego miały swoją inaugurację w poniedziałek.

Opiekunem zajęć trwających przez jeden semestr jest prof. Marian Gabryś, który jako ekspert w dziedzinie ginekologii zaprosił do współtworzenia zajęć profesjonalistów pasjonatów z dziedziny nowoczesnych metod rozpoznawania płodności.

- Studenci uczą się nieco odmiennego od przyjętego powszechnie podejścia do płodności bazującego na jej podglądaniu na podstawie kart obserwacji. To jest przygotowanie tych młodych ludzi do tego, by w przyszłości, wykonując swój zawód, niezależnie od specjalizacji, gdy przyjdzie do nich kobieta z kartą cyklów, to będą potrafili ją zanalizować i określić pewne prawidłowości lub nieprawidłowości - wyjaśnia dr Agnieszka Chrobak, immunolog i instruktor nowoczesnych metod rozpoznawania płodności. Podkreśla, że dzięki temu będzie możliwa szybsza diagnoza i podjęcie leczenia.

Podczas sześcioletnich studiów w obowiązkowym programie nauczania nie ma wzmianki o naturalnych metodach rozpoznawania płodności i lekarze, którzy opuszczają mury uczelni nie potrafią wyciągnąć odpowiednich wniosków z karty obserwacji. Takie wnioski można wyciągnąć po przeanalizowaniu ankiet przeprowadzonych na uczelni.

- Na szczęście tendencja w całej Polsce jest taka, że podobne zajęcia fakultatywne jak nasze odbywają się już na większości uniwersytetów medycznych. To budujące. W naszym przypadku, dzięki fakultetom, wykształciliśmy w tym zakresie ok. 100 studentów - zaznacza. Podkreśla również, że wielu z nich chciało kontynuować naukę, tak, by w przyszłości móc dzielić się zdobytą wiedzą z innymi.

Z przeprowadzonych ankiet wynika jeszcze jeden fakt. - Studenci i lekarze mają mylne pojęcie o metodach naturalnych. Nie wiem z czego to się wzięło, ale uważają, że należy do nich tylko tzw. kalendarzyk. Usłyszałam taką opinię, że jest on celowo nieskuteczny pod względem świadomego planowania potomstwa, bo Kościół chce, by ludzie mieli dzieci. Trudno dyskutować z tak absurdalnym argumentem. W każdym razie jest taki stereotyp, że metody naturalne nie pozwalają świadomie zaplanować poczęcie dziecka - tłumaczy. Podkreśla, że przeczą temu badania naukowe.

Zajęcia są podzielone na część wykładową oraz warsztatową. W pierwszej prelekcję poprowadzą goście:dr Urszula Sieradzka - ginekolog, dr Katarzyna Dunajska - endokrynolog, mgr Katarzyna Chorodeńska - instruktor nowoczesnych metod rozpoznawania płodności i dr Agnieszka Chrobak - immunolog i instruktor nowoczesnych metod rozpoznawania płodności. W drugiej części studenci będą pracować z rzeczywistymi kartami kobiecych cykli.

______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy