Nowy numer 48/2020 Archiwum

W drodze do nieba przejdź do galerii

Jadwiga Śląska, o. Pio z Pietrelciny, bł. Czesław i kilkudziesięciu innych świętych i błogosławionych obecnych w swoich relikwiach 31 października towarzyszyło uczestnikom wrocławskiej Nocy Świętych.

- Naszym celem było wspólnotowe wyznanie wiary w świętych obcowanie, którym oddajemy cześć i przyzywamy ich orędownictwa, powierzając Panu Bogu sprawy, które nosimy w sercach - mówi o. Andrzej Albiniak OMI. - Wrocławską Nocą Świętych nawiązujemy do chrześcijańskiej tradycji zachęcającej nas do wpatrywania się w przykłady życia świętych i podążania ich śladami w drodze ku świętości - zaznaczał kapłan, dodając, że wydarzeniu towarzyszy także zachęta do poznawania patronów swojego chrztu i bierzmowania, tak aby nie byli oni dla nas tylko postaciami z książek czy obrazków, lecz żebyśmy umieli dostrzegać w nich ludzi bliskich nam i podobnych do nas.

Główną bohaterką Nocy Świętych, która rozpoczęła się liturgią Nieszporów w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju na wrocławskich Popowicach, była św. Joanna Beretta Molla. - W kontekście obrad Synodu Biskupów dotyczącego spraw rodziny chcieliśmy, aby naszej modlitwie przewodziła ta, która okazała się wzorową żoną i matką - wyjaśniał o. A. Albiniak. O. Kazimierz Lubowicki OMI, przedstawiając sylwetkę świętej, przypomniał jej heroiczną wierność powołaniu matki, która nie wzbraniała się nawet przed poświęceniem swojego życia dla ratowania dziecka.

Procesja modlitewna z relikwiami kilkudziesięciu świętych, w asyście Liturgicznej Służby Ołtarza, młodzieży z pochodniami oraz policji i konnego patrolu straży miejskiej, wyruszyła z popowickiej świątyni. Jej uczestnicy odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, polecając Panu Bogu m.in. mieszkańców Wrocław, a także młodzież przygotowującą się do Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w 2016 roku.

Rozmodlony pochód po kilkudziesięciu minutach dotarł do kościoła parafialnego w sąsiedniej wspólnocie, której patronuje także wzorowa żona i matka - św. Jadwiga Śląska, gdzie wieczorną Eucharystią świętowano przypadającą 1 listopada uroczystość Wszystkich Świętych.

- Uczestnicząc w procesji ku czci świętych oddajemy chwałę Panu Bogu - zauważa Maria Białek z wrocławskiej parafii pw. św. Agnieszki, która wraz mężem Jerzym wzięła udział w "Nocy Świętych". - Wpatrując się w ich życie uczymy się zaufania do Stwórcy i wiary, że On pragnie uświęcić całe nasze istnienie - zaznacza p. Maria, dodając, że ci, którzy już cieszą chwałą Nieba, pomagają także i nam spoglądać za horyzont doczesności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama