Nowy numer 24/2018 Archiwum

Książki w internacie

Metropolita wrocławski osobiście zapoznał się ze stanem prac przy odbudowie dawnego alumnatu, gdzie swoją siedzibę będzie miała archidiecezjalna biblioteka.

Hierarcha na placu budowy pojawił się dziś w godzinach południowych. Towarzyszył mu ks. Adam Dereń, odpowiedzialny za prace przy alumnacie z ramienia archidiecezji, przedstawiciele firmy budowlanej oraz osoby z nadzoru inwestorskiego.

Oprowadzając metropolitę opowiadali oni o dotychczas wykonanych pracach, stosowanej technologii, najbliższych planach dotyczących budowy oraz nakreślili sposób rozplanowania pomieszczeń na poszczególnych kondygnacjach.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod nową bibliotekę miało miejsce 21 czerwca 2012 r., natomiast pierwsze prace ruszyły w grudniu 2013 r. 

Budynek stanie w pobliżu ul. św. Józefa i bulwaru nad Odrą. Z zewnątrz będzie to wierne odwzorowanie alumnatu (internatu dla kleryków), który powstał na początku XVIII w., a pod koniec II wojny światowej został zniszczony. Architekci odtworzyli jego kształt, proporcje i detale na elewacji na podstawie zachowanych materiałów ikonograficznych.

W środku natomiast znajdzie się nowoczesna, otwarta dla wszystkich biblioteka. Będą w niej przechowywane zbiory Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Biblioteki Kapitulnej.

W samej Bibliotece Kapitulnej jest 220 tys. woluminów, w tym kilkadziesiąt tysięcy starych druków i tysiąc inkunabułów (najwcześniejszych druków sprzed 1501 r.). Pod względem zbiorów starodruków biblioteka ta jest drugą co do wielkości biblioteką na Dolnym Śląsku (po Bibliotece Uniwersyteckiej).

Biblioteka będzie miała razem z piwnicami i poddaszem 6 kondygnacji o łącznej powierzchni ponad 4,5 tys. m. kw. Planowany termin zakończenia budowy to koniec 2015 r. Łączny koszt wynosi ok. 20 mln zł. Pokryje go Fundacja Biblioteka Alumnat.

_______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma