Nowy numer 48/2020 Archiwum

W oczekiwaniu na ESM

Grupa studentów i absolwentów związanych DA "Maciejówka" odwiedziła parafię w Tanvaldzie. W stuletnich murach tamtejszego kościoła zabrzmiały kanony z Taizé.

Do Europejskiego Spotkania Młodych w Pradze zostały jeszcze prawie dwa miesiące, ale 20-osobowa grupa z Polski zdecydowała się na wizytę u naszych południowych sąsiadów. Do Tanvaldu "Maciejówkowicze" udali się na zaproszenie mieszkającego i pracującego tam ks. Pavla Ajchlera. Jak mówią uczestnicy wyjazdu, chcieli zapoznać się z kondycją Kościoła za naszą południowo-zachodnią granicą.

Do Tanvaldu, odległego o 40 minut jazdy pociągiem od Szklarskiej Poręby, dotarli przed południem 8 listopada. Po zdobyciu jednego z okolicznych wzgórz mogli zobaczyć, jak rozległy teren ks. Pavel ma pod swoją opieką duszpasterską. Następnie Polacy udali się do miejscowości Velke Hamry, gdzie przenocowali w budynku dawnej plebanii. W tamtejszym kościele wraz z parafianami wzięli udział w Mszy św., a następnie modlili się kanonami Taizé. Można przypuszczać, że była to pierwsza taka modlitwa w stuletnich murach świątyni. Wieczór spędzili przy herbacie, cieście i wspólnych rozmowach razem z czworgiem parafian - Czeszką, Słowakiem oraz dwiema mieszkającymi tam na stałe Polkami. Z kolei niedziela była okazją do spotkania z mieszkańcami Tanvaldu na Mszy w drugim z kościołów ks. Pavla.

- Dzięki takiemu doświadczeniu możemy zobaczyć, jak ważna jest nasza obecność i modlitwa dla miejscowych katolików. Dla nas jest to widoczny znak, że do Pragi nie tyle warto, ci trzeba jechać - zauważa jedna z uczestniczek wizyty w Czechach.

_______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama