Nowy numer 24/2018 Archiwum

Od znajomości do przyjaźni

O darze najcenniejszym, darze natury i łaski mówił - w ramach cyklu Akademii Dam i Dżentelmenów - franciszkanin o. Mariusz Linik.

Przyjacielskie rady, jakich udzielił studentom o. Mariusz, opiekun DA "Antoni", były kontynuacją myśli, którą na poprzednim spotkaniu poruszył o. prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki OMI.

- Przy(jaźń) - rozpoczął wykład o. Mariusz - zwróćcie uwagę na drugą sylabę tego słowa: "jaźń”. Po czym wytłumaczył, iż relacja ta wymaga dopuszczenia drugiej osoby do tego co w nas najgłębsze.

- To odsłonięcie serca - dopowiedział, zaznaczając jednocześnie, iż w przyjaźni potrzeba przede wszystkim zachowania równowagi w dawaniu i braniu. - Proszę i daję. Chodzi bowiem o wzajemność - mówił.  

Opierając się na pozycji "Przyjaźń duchowa" autorstwa Elreda z Rievaulx, średniowiecznego myśliciela związanego z reformą cysterską, o. Mariusz tłumaczył, iż w przyjaźni wzrastają dwie osoby, które podjęły świadomą decyzję o tym, że chcą wspólnie budować głęboką relację.

- Przyjaciel to ktoś, kto zgadza się, abyś mógł się przy nim rozwijać - tłumaczył. Zwrócił uwagę, że w związku z tym nie należy zapominać, iż jesteśmy tylko grzesznymi i słabymi ludźmi, którzy mają swoje ograniczenia, przez co wzajemnie nie jesteśmy wstanie zaspokoić swoich wszystkich potrzeb. - Dlatego ważnym jest, aby najpierw budować relację z Bogiem - zaznaczył duszpasterz "Antoniego" - Jeśli nie zbudujesz relacji z Panem to z człowiekiem też Ci się nie uda.

Na zakończenie o. Mariusz Linik zaprosił wszystkich tych, którym nie wystarcza namiastka koleżeństwa na projekcję filmu pt.: "Cienista dolina" w reżyserii Richarda Attenborougha.

- Jeśli relacja przyjaźni nie jest ci obojętna i pragniesz odkrywać Boga w drugiej osobie, przyjdź na kontynuację konferencji, która odbędzie się 26 listopada w schronie Franciszkańskiego Duszpasterstwa Akademickiego "Antoni" przy ul. Jana Kasprowicza 26 we Wrocławiu - zapraszał.

_______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma