Nowy numer 24/2018 Archiwum

Łaźnia pod katedrą - jak na Watykanie

Na Ostrowie Tumskim przybyło kabin prysznicowych przeznaczonych dla ubogich osób.

Papież Franciszek polecił, by tuż przy kolumnadzie Berniniego stanęły kabiny z prysznicami dla bezdomnych (więcej tutaj). W sercu archidiecezji wrocławskiej nie ma co prawda takiej kolumnady, jak u grobu św. Piotra, ale miejsca do mycia się – owszem.

– Tuż przy wrocławskiej katedrze (gdyby miała kolumnadę to przy samej kolumnadzie) od kilkunastu lat bezdomni i ubodzy mogą skorzystać z kąpieli i wymienić swoje ubrania na czyste ciuchy – mówi Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– W ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy dodatkowe dwie kabiny, a dzięki dofinansowaniu z MOPS-u z łaźni można korzystać 3 razy w tygodniu. Wieść momentalnie rozeszła się wśród bezdomnych i ubogich. Tylko w piątek z łaźni skorzystało 67 osób. To rekordowa liczba, zazwyczaj jest ich około 40 do 50, pojawiły się też nowe twarze. Teraz tygodniowo może być nawet ponad 150 osób, wcześniej było niecałe 100 – dodaje.

Nowe kabiny prysznicowe przy ul. Katedralnej   Nowe kabiny prysznicowe przy ul. Katedralnej Agata Combik /Foto Gość P. Trawka informuje, że w ostatnich latach z kąpieli korzystało około 5 tys. osób rocznie, ale w rekordowym roku 2002 było ich ponad 11 tys.

Każdy może liczyć na czysty ręcznik oraz jednorazową maszynkę do golenia, a także na mydło. Potrzebujący dostają ponadto skierowanie do jadłodajni Caritas przy ul. Słowiańskiej, gdzie otrzymują żywność. Tam też bezpłatnie wydawana jest gorąca zupa (1200 posiłków dziennie).

– Po krótkiej przerwie związanej z remontem łaźni ponownie działać będzie magazyn odzieży – tłumaczy. – W ciągu roku wydajemy między dwa a trzy tysiące paczek z ubraniami. W magazynie gromadzona jest używana odzież oraz obuwie, będące w dobrym stanie i mogące jeszcze służyć ubogim. Niezniszczone ubrania otrzymujemy od indywidualnych darczyńców. Szczególnie potrzebna jest odzież męska, którą można składać w Punkcie Pomocy Charytatywnej przy ul. Katedralnej 7 we Wrocławiu.


______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma