Nowy numer 24/2018 Archiwum

50. rocznica ogłoszenia Maryi Matką Kościoła

21 listopada w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu zostało przypomniane ważne wydarzenie.

Papież Paweł VI 21 listopada 1964 r., w czasie Soboru Watykańskiego II, ogłosił Maryję Matką Kościoła – a stało się to w dużej mierze dzięki polskim biskupom. W 50. rocznicę tego aktu, w piątek 21 listopada, w paulińskim kościele przy ul. św. Antoniego została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Mariusza Tabulskiego, definitora generalnego zakonu paulinów; po niej o okolicznościach wydarzenia sprzed pół wieku opowiadała członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Miesiąc temu, w czasie Apelu Jasnogórskiego, o. M. Tabulski przytoczył relację wydarzeń z 1964 r.:

„Od szeregu lat, jeszcze przed rozpoczęciem soboru, biskupi polscy z wielką gorliwością pracowali nad właściwym ukazaniem miejsca i roli Maryi w misterium Kościoła. W Polsce, a szczególnie na Jasnej Górze, prosiliśmy o modlitwę. Na soborze nie prowadziliśmy żadnej propagandy, aby Maryja została Matką Kościoła. A jednak stało się to, czego gorąco pragnęliśmy! Zapewne działał sam Bóg i On chciał chwały Matki Najświętszej, my byliśmy tylko jego słabymi narzędziami. Ojciec  św., Paweł VI, który był wielkim przyjacielem kard. Wyszyńskiego i Polski (przed wojną pracował w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, przez to znał nasze trudne dzieje) – zwrócił się do biskupów polskich w Watykanie: >Spełniają się wasze życzenia, bo ogłosimy Maryję Matką Kościoła. Będzie to w bazylice św. Piotra  w czasie sesji publicznej<. W dn. 21 listopada na zakończenie trzeciej sesji Soboru na czasie Mszy św. w Paweł VI oświadczył, że pragnie, aby Maryja odtąd odbierała w Kościele szczególną cześć jako Matka Kościoła. Entuzjazm i radość nie miały granic... Wieczorem, gdy Prymas Wyszyński osobiście dziękował papieżowi, Ojciec św. uśmiechnął się i powiedział: Zapewne jesteście zadowoleni.., wypełniłem wasze życzenie. Kard. Wyszyński odpowiedział – „Jesteśmy porwani, podniesieni na duchu! Mamy bolesne doświadczenia w naszej Ojczyźnie, ale są one osłodzone obecnością Świętej Bożej Rodzicielki, która jest naszą Matką daną ku obronie Narodu Polskiego".

______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma