8 tysięcy, spośród niemal 5 milionów niepełnosprawnych w Polsce, mieszka we Wrocławiu. Czy dostrzegamy ich obecność? Jak reagujemy?
Przejawiane przez nas postawy mają bardzo duży wpływ na ich życie oraz aktywność. Niepełnosprawni: wystarczy uśmiech, miłe spojrzenie.
Pozytywne postawy i otwartość budują prawidłowe relacje i zwykle stymulują osoby niepełnosprawne do działania. Nastawienie wobec chorych jest jednak różne - jakkolwiek banalnie brzmi to stwierdzenie, najważniejsze jest, że ulega zmianie.
– Wydaje się, że czasy, w których osoby niepełnosprawne były traktowane, jak osoby gorszej kategorii już minęły – tłumaczy Zbigniew Kobyłecki, prezes Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki, w której mieści się Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie.
– Jest coraz więcej inicjatyw mających na celu wyrównywanie szans osób z niepełnosprawnością, firmy chętniej je zatrudniają, zresztą termin „niepełnosprawny” z powodzeniem zastąpił określenia takie jak „inwalida” czy „osoba upośledzona”. Mimo to nasze postawy względem osób dotkniętych chorobą są zwykle obojętne, a brak życzliwości niestety nie pomaga w życiu codziennym niepełnosprawnych – dodaje.
– Większość postronnych osób w kontakcie z chorym nie wie, jak się zachować, jak reagować i czego się spodziewać. Niewiedza może rodzić strach - to paraliżuje i odpycha, a z czasem zmienia się w zobojętnienie – tłumaczy Emilia Doskocz, terapeutka i pielęgniarka z Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki.
Ważne jest uświadomienie sobie, jak nasze zachowanie oraz prezentowane przez nas postawy wpływają na osoby niepełnosprawne.
Jak reagować? Pomocne w przełamaniu niechęci do niepełnosprawnych może być wyobrażenie sobie, co bym czuł w sytuacji, kiedy ktoś mnie źle ocenia lub odtrąca, tylko przez utratę sprawności. Specjaliści nie zalecają okazywania litości oraz przesadnej troski wobec niepełnosprawnych.
– Kluczowe jest traktowanie osób niepełnosprawnych jak indywidualne jednostki. Życzliwa, pozytywna postawa względem nich jest konieczna, aby taka osoba czuła się bezpiecznie i była zaakceptowana. Dzięki temu niepełnosprawni mają większe szanse na prawidłowe przystosowanie się do społeczeństwa, więc inicjatywy służące wyzbycia się uprzedzeń i stereotypów wobec niepełnosprawnych są ważne. Z kolei negatywne postawy bardziej izolują ich – tłumaczy Zbigniew Kobyłecki.
Fundacja Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki z siedzibą przy ul. Okulickiego 2 we Wrocławiu, to wielofunkcyjny Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. W Ośrodku prowadzone są: Środowiskowy Dom Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej i Mieszkanie Chronione.
Więcej tutaj
______________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: