Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bez muzyki nie da się żyć

Już po raz siódmy odbyła się we wrocławskim kościele ewangelickim pw. Opatrzności Bożej ekumeniczna modlitwa z okazji święta muzyków.

Tegoroczne święto muzyków obchodzone było pod hasłem "Jam jest droga, prawda i życie". Nabożeństwu w kościele ewangelicko-augsburskim przewodniczył ks. Andrzej Fober, proboszcz parafii, natomiast kazanie wygłosił ks. Aleksander Radecki z kościoła katolickiego.

- Bogu dziękujemy dziś za talenty muzyczne jakie rozdał tak wielu ludziom, a ludziom za ich pielęgnowanie i udostępnienie innym - mówił kaznodzieja. Przybliżył też historię rozwoju muzyki sakralnej ukazując jej różnice wynikające z różnych tradycji chrześcijańskich. Wspólnym mianownikiem jest to, iż muzyka kościelna służy ubogaceniu obrzędów religijnych. - Muzykę liturgiczną należy odróżnić od muzyki religijnej, czyli muzyki o tematyce religijnej, nie służącej jednak bezpośrednio w liturgii chrześcijańskiej i w muzyce obrzędowej, to jest w muzyce użytkowej towarzyszącej obrzędom religijnym od czasów przedhistorycznych - tłumaczył ks. A. Radecki.

- Muzyka nie jest dodatkiem do liturgii, ona jest liturgią, tworzy ją - mówił wykładowca PWT i dodał, że powinna być ona doskonała i wyrażać świętość Boga, do którego jest skierowana. - Powinna uświęcać także jej wykonawców.

Ks. Radecki nawiązał również do nauczania papieża Piusa X dotyczącego muzyki kościelnej. Ojciec święty nauczał, że Kościół nie może tolerować w liturgii utworów trywialnych i kiczowatych.

Kaznodzieja podkreślił, że szczególne miejsce muzyki w liturgii ma swoje źródło w Piśmie Świętym, w którym jest wiele fragmentów związanych ze śpiewem, graniem na instrumentach i tańcem. Konkludował, że bez muzyki nie da się żyć i jest ona namiastką tego, co czeka nas w niebie.

Podczas nabożeństwa zaprezentowana została twórczość chóralna i organowa autorstwa: Johanna Sebastiana Bacha, Charles-Marie Widora, Ralpha Vaughana Williamsa​, Giovanni Pierluigi da Palestrina, Lionela Sowa​ ​i innych. Wśród wykonawców znaleźli się: Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki i Zespół Wokalny "Rondo" pod dyr. Małgorzaty Podzielny, Łukasz Mosur (organy), absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej w Lubece​ oraz student studiów mistrzowskich u Pietera van ​D​ijka​ w Hamburgu, Tomasz Kmita-Skarsgård​ (organy), dyrektor Zeggerteum.

Zachęcamy do wysłuchania całego kazania:

______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy