Nowy numer 24/2018 Archiwum

Urodziny biskupa

90. rocznicę urodzin obchodził bp Józef Pazdur. Zachęcamy do modlitwy za pasterza-seniora.

Któż nie zna jego słów, które powtarza niemal na każdej celebrowanej przez siebie Mszy św. - "proszę, dziękuję, przepraszam". Zwraca w ten sposób uwagę, że Eucharystia jest szczególnym czasem, który wymaga od ludzi pokoju i pojednania. Często też przypomina w homiliach swoje pochodzenie mówiąc: - Moja mama była góralką...

Józef Pazdur urodził się w Woli Skrzydlańskiej w Małopolsce 22 listopada 1924 r. Jego edukacja była utrudniona poprzez wojnę, ale ostatecznie maturę zdał w 1946 r. Wtedy też przyjechał do Wrocławia, by rozpocząć studia na odtworzonym Uniwersytecie Wrocławskim. Po roku zdecydował się na formację kapłańską w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Należał do pierwszego powojennego rocznika przygotowywanego do posługi w Kościele na Dolnym Śląsku.

Święcenia kapłańskie przyjął w archikatedrze wrocławskiej 23 grudnia 1951 r. Udzielającym święceń był kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. Następnie został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii św. Jana Apostoła w Oleśnicy. W kolejnych latach był m. in. zarządcą majątków kościelnych, opiekunem scholi katedralnej "Cantorum", a także nauczycielem religii. Studiował na ATK w Warszawie, a później w Rzymie. Przez wiele lat był ojcem duchownym wrocławskiego seminarium.

W grudniu 1984 r. otrzymał nominację na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej. Jego zawołanie brzmi: "Unxit et misit" (Namaścił i posłał). Bp Józef Pazdur, oprócz realizacji wielu zadań duszpasterskich, jest fundatorem niewielkiego kościółka w Sulistrowiczkach u podnóża góry Ślęży. Nosi on wezwanie Matki Bożej Dobrej Rady i Mądrości Serca.

Znamienne jest to, że pasterz jest powszechnie nazywany Ojcem Biskupem i określany mianem serdecznego i ciepłego człowieka.

Zachęcamy, by w komentarzach do artykułu wpisać swoje życzenia dla Jubilata. Postaramy się je mu przekazać.

Poniżej film, który powstał z okazji jubileuszu 60 lat kapłaństwa i 27 lat sakry biskupiej bp. Józefa. Film nosi tytuł "Ks. bp Józef Pazdur - Serdecznie Dobry Ojciec". Materiał powstał w 2012 r.

cz. 1

Ks. Bp Józef Pazdur - Serdecznie Dobry Ojciec cz. I
Carlo B
cz. 2

Ks. Bp Józef Pazdur - Serdecznie Dobry Ojciec cz. II
Carlo B

______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • ksobczak
  24.11.2014 20:05
  Kochany Ojcze! Jesteś zawsze obecny w naszych myślach, rozmowach i modlitwach! Towarzyszenie Tobie w chorobie było zaszczytem i najpiękniejszą lekcją o życiu. Twoje słowa: "trochę trzeba się pomęczyć, żeby zostać świętym" zapadły nam głęboko w serca; przypominają o poczuciu humoru i zarazem ukazują prawdziwą tęsknotę człowieka.
  Dziękujemy Panu Bogu za spotkanie z Tobą, Kochany Ojcze Biskupie, polecamy Cię Matce Najświętszej, Jej wstawiennictwu i opiece na dalsze lata życia.

  Katarzyna i Sylwester Sobczak z Synami: Szczepanem, Grzegorzem i Piotrem.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma