Nowy numer 48/2020 Archiwum

Odkryj Brochów

Mikrogranty ESK 2016 sprawiają, że w szeroko pojętej kulturze uczestniczy coraz więcej wrocławian.

Ideą projektu "Stacja Wrocław-Brochów" jest popularyzacja wiedzy o jednej z najbardziej tajemniczych i zarazem oddalonych od centrum dzielnic miasta. W jego założeniu jest stworzenie scenariusza gier miejskich, które będą popularyzowały miejsce, które w opinii wielu, choć niesłusznie, cieszy się złą sławą. Ważnym elementem jest zwrócenie szczególnej uwagi na historię miejsca oraz warte odwiedzenia zakątki.

- Najważniejszą sprawą całego projektu były konsultacje i warsztaty. Spotykaliśmy się na nich z seniorami, z Towarzystwem Przyjaciół Brochowa, z dziećmi. Chcieliśmy zaktywizować i zintegrować mieszkańców, wyciągnąć ich z domu - mówi Magdalena Skrok, aktywistka związana z projektem "Stacja Wrocław-Brochów". - W ostatnim czasie powstało tu kilka nowych osiedli, a ich mieszkańcy traktują je jako sypialnię. Zależy nam, by poczuli głębszą więź z tym miejscem.

Gry w ramach mikrograntów odbędą się 7 i 14 grudnia o godz. 12. Miejscem zbiórki będzie fontanna w Parku Brochowskim. Pani Katarzyna zaznacza, że będzie ona pokazywać Brochów z wielu stron, również tej związanej z wielopokoleniowością, a także społecznością romską. - Chcemy zaprosić do nas przede wszystkim... wrocławian, którzy nie znają tej części miasta. Prawdą jest, że przez wiele lat Brochów był zaniedbywany i pomijany w polityce miejskiej. W ostatnim czasie się to zmieniło - zachęca aktywistka.

Mikrogranty, to instrument, poprzez który instytucje kultury zapraszają mieszkańców swoich miast do współorganizacji oddolnych inicjatyw kulturalnych i społecznych, a także do współtworzenia programów tych instytucji. Wybrane w konkursach inicjatywy otrzymują wsparcie w wysokości do 5 tys. zł.oraz pomoc na kilku płaszczyznach, zwłaszcza organizacyjnej. Jak zapewnia Natalia Zbroja, koordynatorka programu Mikrogranty ESK 2016 , w przyszłym roku zwiększy się budżet na ten rodzaj wsparcia. - Do rozdysponowania będzie 200 tysięcy złotych i zorganizowane zostaną cztery nabory wniosków. Pierwszy ruszy w lutym przyszłego roku, następne będą odbywać się w kolejnych miesiącach parzystych, w dniach od 1 do 15 - wyjaśnia.

______________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama