Ponad 200 osób wzięło udział w dniu skupienia Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej archidiecezji wrocławskiej.
Nadzwyczajni szafarze podlegają Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej, która zajmuje się ich przygotowaniem i sprawuje nad nimi opiekę duszpasterską - mówi ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej i przewodniczący Komisji. 29 listopada odbył się dzień skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
Jakie są zadania szafarzy nadzwyczajnych? - Najprościej mówiąc, są świeckimi pomocnikami szafarzy zwyczajnych, czyli biskupów, prezbiterów i diakonów. Ich posługa jest bardzo ważna - tłumaczy. Jednym z głównych zadań jest niesienie Chrystusa Eucharystycznego chorym. W wielu parafiach raz w tygodniu szafarze idą z Komunią do domów tych, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą dotrzeć na Mszę św. do kościoła. - Dzięki temu ci chorzy mają cały czas łączność z parafią i mają możliwość przyjmowania żywego Jezusa częściej niż tylko raz w miesiącu, przy okazji wizyty kapłana.
Jak zostaje się szafarzem? - Tym, który rozeznaje potrzebę i kandydaturę, jest proboszcz danej parafii. Proces nie odbywa się oddolnie - tłumaczy.
Można jednak wyrazić wolę takiej posługi. W takiej właśnie sytuacji znalazł się Radek Mokrzycki. Niedawno rozpoczął swoją formację i w przyszłym roku będzie mógł podjąć nowe obowiązki. - Na każdy rok mam jakieś postanowienie - mówi. - Na początku obecnego postanowiłem modlić się za osoby umierające. Zadanie wypełniam, ale po jakimś czasie uznałem, że nie chcę poprzestać tylko na modlitwie. Wzbudziło się we mnie pragnienie zrobienia czego konkretnego - opowiada. Na myśl przyszła mu możliwość docierania do chorych i umierających z Komunią świętą. - Miałem jednak jakieś przeświadczenie, że przecież w Kościele jest wystarczająco dużo kapłanów - i to jednak nie dla mnie. Mimo wszystko skontaktowałem się z kapelanem szpitala, przy którym mieszkam, i opowiedziałem mu o swoim pragnieniu. On powiedział, że to dobry pomysł i jest potrzeba takiej posługi. Zwróciłem się więc do proboszcza i on mnie wysłał na ten kurs. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy.
Radek podkreśla, że funkcja, którą chce objąć, wiąże się też z wyrzeczeniami. Dotykają one nie tylko jego samego, ale też całą rodzinę. - Rozmawiałem z nimi i tłumaczyłem, że formacja zabierze trochę czasu, który moglibyśmy spędzić razem. Moja żona z radością i zrozumieniem przyjęła moją decyzję. Cieszę się, że w ten sposób wszyscy w domu jesteśmy zaangażowani, by nieść żywego Chrystusa chorym i umierającym - dodaje.
Uczestnicy dnia skupienia wzięli udział we Mszy św. w katedrze wrocławskiej i po krótkiej przerwie kawowej w modlitwie Liturgią Godzin oraz konferencji. Homilię oraz wykład wygłosił rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.
W archidiecezji wrocławskiej aktualnie funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej sprawuje 250 mężczyzn. Zadanie spełnia również 50 sióstr zakonnych. W bieżącym czasie trwa kurs przygotowujący. Uczestniczy w nim 70 osób.
________________
Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji: