Nowy numer 29/2019 Archiwum

Ołtarz, który jest obrazem

W poświęconej 29 listopada nowej kaplicy adoracji w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia Pan Jezus czeka cały czas. W kontemplacji Chrystusa Eucharystycznego ma pomóc niezwykle piękny ołtarz.

Niezwykły prezent dostała oleśnicka wspólnota parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia. U progu Adwentu otwarta i poświęcona została kaplica adoracji. O jej niezwykłości świadczy to, że Chrystus w kawałku hostii umieszczony jest w specjalnie w tym celu wykonanym ołtarzu.

Dzieło sztuki, bo tak należy traktować ołtarz, zostało wykonane w Gdańsku, w pracowni Mariusza Drapikowskiego, tego samego, który wykonał już trzy ołtarze należące do cyklu 12 Gwiazd w Koronie Matki Bożej. Mają one docelowo trafić na różne kontynenty i stać się miejscami wieczystej modlitwy o pokój na świecie (więcej o tym pisaliśmy w poprzednim numerze "Gościa Wrocławskiego". Artykuł można znaleźć też TUTAJ).

Oleśnicka instalacja, poza małymi szczegółami, jest taka sama jak ołtarz wykonany do bazyliki Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. W centrum znajduje się Eucharystia, którą obejmuje Matka Boża, wskazując na Jezusa. Cała scena wpleciona jest w Całun Turyński. Ołtarz został wykonany w szkle kryształowym.

Poświęcenia nowej kaplicy dokonał metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. - Piękne jest to, że w Adwent wkraczacie z tą nową kaplicą adoracji Najświętszego Sakramentu. To miejsce będzie wam ułatwiało wasze osobiste spotkanie z Bogiem - mówił w homilii podczas Mszy św. poprzedzającej obrzęd. Przekonywał, że podczas modlitwy przed Eucharystycznym Chrystusem każdy będzie mógł z Nim porozmawiać jak z przyjacielem - będzie mógł opowiedzieć mu, czym żyje i co go nurtuje, o radościach i troskach. - Jezusowi zależy na tobie, więc możesz mówić mu o wszystkim (...), a On cię będzie uważnie słuchał - przekonywał. Nawiązując do rozpoczętego Adwentu, zaznaczył, że dzięki tym spotkaniom w kaplicy adoracji będziemy czekać na powtórne przyjście Pana z radością.

________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • at_st
  01.12.2014 11:12
  O Panie mój...co to za dzieło sztuki?
  Dziełem sztuki jest ołtarz w Starym Sączu, ołtarz w Bazylice św. Piotra! Kto wpuścił nowoczesną sztukę do kościołów?
  doceń 16
 • Niewyspany11
  02.12.2014 23:59
  Niewyspany11
  To jest dzieło sztuki?
  doceń 4
 • Ajja
  03.12.2014 08:21
  Wystarczy wyciągnąć wtyczkę z kontaktu i całe "piękno" diabli wezmą. Gdzież te dzieła ponadczasowe, trwałe, które podziwiają pokolenia?
  doceń 5
 • sonniger
  06.12.2014 23:35
  To jest fatalne. Wzorowane chyba na policyjnym kogucie.
  Od głodu,wojny, morowego powietrza i artystycznego dziadostwa....zachowaj nas Panie!

  P.S.
  Te ołtarze o których pisaliście....widziałem jeden i więcej nie chcę. Po co mi sie maja koszmary nocą śnić?
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL