Nowy numer 49/2020 Archiwum

Zwiastuni Bożych propozycji

Rok Życia Konsekrowanego rozpoczął się w archidiecezji wrocławskiej uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

W czasie Eucharystii przedstawiciele zgromadzeń zakonnych przynieśli w procesji z darami znaki, które będą im towarzyszyć w najbliższych miesiącach: logo Roku Życia Konsekrowanego i Biblię Jubileuszową, a także konstytucje wszystkich zgromadzeń obecnych w naszej archidiecezji. O. Jacek Kiciński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego, zaprezentował je na wstępie, podając dane dotyczące wrocławskiej archidiecezji: działa tu 31 żeńskich wspólnot zakonnych (w tym trzy zakony klauzurowe) obecnych w 71 domach, 4 dziewice konsekrowane i 1 wdowa (w sumie 832 osoby) oraz 18 męskich wspólnot w 43 domach zakonnych (w sumie 348 osób). Do tej liczby należy jeszcze dodać członków świeckich instytutów życia konsekrowanego (przeżywających swoją konsekrację w ukryciu).

– Oprócz tych, którym Pan Jezus mówi: „idźcie i głoście..”, „chrzcijcie w moim imieniu...”, są także ci, którym mówi najpierw: „idź i rozdaj swoją majętność, a potem przyjdź i chodź za Mną”; o których mówi: „są i bezżenni dla Królestwa Bożego”, i ci, do których pisał Paweł Apostoł: „bądźcie posłuszni waszym przełożonym...” – tłumaczył bp Andrzej, podkreślając, że życie konsekrowane należy do pełni Kościoła i jest darem dla całego Kościoła, a nie tylko dla ludzi, którzy otrzymali takie powołanie. Przypomniał, że zgodnie z wola papieża, hasło Roku Życia Konsekrowanego odsyła do trzech tajemnic,a są nimi: Ewangelia, proroctwo, nadzieja.

Zwiastuni Bożych propozycji   Biblia Jubileuszowa rozpoczyna peregrynację po wspólnotach życia konsekrowanego Agata Combik /Foto Gość – W adhortacji „Evangelii gaudium” papież napisał, że głosić Chrystusa to mówić, pisać, przekonywać, ale także naśladować Go... Oczy wszystkich wierzących w Kościele są często skierowane na osoby życia konsekrowanego... Ludzie chcą w was widzieć piękno, zdolność łaski do napełniania życia blaskiem, do napełniania życia głęboką radością – mówił bp. A. Siemieniewski, przytaczając kolejne papieskie zachęty – do bycia „radosnymi zwiastunami wzniosłych propozycji”, „kustoszami dobra i piękna”, „namacalnym znakiem obecności królestwa Bożego”.

Rok Życia Konsekrowanego, rozpoczęty w I Niedzielę Adwentu, potrwa aż do 2 lutego 2016 r.


________________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama