Jak pisać o Ojczyźnie, wolności, prawdzie tak, by tekst czytało się z zapartym tchem, nie mogąc doczekać się, co będzie dalej? Najlepiej pytać o to licealistów i gimnazjalistów.
Młodzież ubiegająca się o Laur Złotego Pióra w ramach 10. edycji Dolnośląskiego Konkursu Literackiego „My Polacy – My Dolnoślązacy” o patriotyzmie, tożsamości Polaka, kłamstwie i prawdzie mówiła w barwnych opowiadaniach, rozprawach ujętych w dialogi czy sceniczne akty, felietonach. W zwycięskiej pracy, autorstwa Jakuba Zapolnego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. S. Żeromskiego w Strzegomiu, pojawił się symboliczny płaszcz z brakującym guzikiem, towarzyszący wyjściu nastolatków do kina na „Katyń” Andrzeja Wajdy. Laureat tłumaczy, że temat dotyczący ojczyzny podjął z pobudek patriotycznych.
– Pomyślałem, że powinienem się wypowiedzieć ze swojej perspektywy, 17-latka, który doświadczył wolności, ale – by porównać ją z niewolą – musi sięgać do podręczników, opracowań historycznych czy filmów o takiej tematyce. Od dawna się nimi interesuję – wyjaśnia, wspominając także o „Mieście 44” J. Komasy czy oczekiwanym „Wołyniu” W. Smarzowskiego. II i III miejsce zajęli Kacper Łapiak z Zespołu Szkół w Jelczu-Laskowicach i Agata Stepaniak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku; przyznano ponadto kilkadziesiąt wyróżnień. Wśród 148 prac, które wpłynęły na konkurs, było mnóstwo znakomitych. – Przemyślenia osób ubiegających się o Złote Pióro były zawsze dojrzałe, piękne, wzruszające, ale w tym roku, jak na jubileusz przystało, otrzymaliśmy wiele wręcz rewelacyjnych prac. Mieliśmy jako jury niełatwe zadanie – mówi jego przewodnicząca Elżbieta Warulik. – Mam zawsze wrażenie, że młodzież biorąca udział w konkursie to elita, ludzie, którzy znają literaturę, historię, potrafią bardzo sprawnie posługiwać się językiem polskim, podchodzą do tematu w sposób niekonwencjonalny – dodaje kolejny juror, Janusz Kaczorowski. – Za każdym razem czytanie tych prac jest przygodą, niespodzianką. Konkurs organizowany był przez salezjańskie LO we Wrocławiu i wrocławską redakcję „Gościa”, przy współudziale m.in. Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska; wśród patronów honorowych znalazł się abp Józef Kupny. Zwieńczeniem literackiej rywalizacji była gala we wrocławskim ratuszu, w której wzięli udział także prezydent Rafał Dutkiewicz i bp Ignacy Dec ze Świdnicy. Włodarz miasta zaproponował, by w 2016 r. włączyć konkurs w cykl imprez wpisanych w Europejską Stolicę Kultury. Świdnicki hierarcha z kolei dostrzegł w nim jeden ze sposobów przygotowania się na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. Galę zakończył koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się