Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wrocław na szlaku gwiazd

Trwa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ołtarzu Donum Caritas et Pax.

Niezwykły ołtarz będzie gościł w parafii pw. św. Mikołaja we Wrocławiu przy ul. św. Antoniego do 6 stycznia 2015 r. Dzieło powstałe w pracowni Mariusza i Kamila Drapikowskich zawiera wyobrażenie Całunu Turyńskiego i przyobleczonej w niego Maryi; przeznaczony jest do afrykańskiego Centrum Modlitwy o Pokój w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej.  Jest to kolejny po Jerozolimie i Kazachstanie, tworzony przez Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, ośrodek modlitwy w ramach projektu „12 Gwiazd w Koronie Królowej Pokoju”.

Przed Najświętszym Sakramentem, przy ołtarzu, można u wrocławskich paulinów trwać na modlitwie codziennie od 9.00 do 17.00.

Misją Stowarzyszenia Communita Regina della Pace - jak tłumaczą jego członkowie - jest międzynarodowe apostolstwo adoracji Chrystusa Eucharystycznego w intencji pokoju. Inicjatywa zrodziła się w odpowiedzi na wezwanie Maryi Królowej Pokoju i z potrzeby wypełnienia duchowego testamentu wielkiego orędownika pokoju – św. Jana Pawła II. Projekt „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” zakłada utworzenie na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Mają one powstawać w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami konfliktów zbrojnych, brakiem porozumienia pomiędzy narodami i religiami. Materialnym znakiem duchowego dzieła są ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej.
Pierwsze Centrum Modlitwy o Pokój w dziele „12 Gwiazd” powstało w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Tam od 25 marca 2009 roku trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu nazwanym „Tryptyk Jerozolimski”. Następnym takim miejscem stało się sanktuarium Królowej Pokoju w Medjugorje. Znakiem przyłączenia tego miejsca do dzieła „12 Gwiazd” było przekazanie 22 czerwca 2011 roku monstrancji jako daru pielgrzymów całego świata i wotum dziękczynienia za otrzymywane łaski. Kolejna „Gwiazda” swoje miejsce znalazła w Azji Centralnej, na północy Kazachstanu, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornem, gdzie 2 lipca 2014 roku rozpoczęto adorację Najświętszego Sakramentu w ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”.
Ołtarze adoracji zostały pobłogosławione przez Benedykta XVI na Watykanie. Następnie peregrynowały po licznych kościołach w Polsce i za granicą.
Dzieło „12 Gwiazd” rozwija się także na innych kontynentach. Do projektu została włączona bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ołtarz „Donum Caritas et Pax” przeznaczony dla tego miejsca znajdował się w sierpniu i wrześniu na Jasnej Górze, potem w Straszynie koło Gdańska, w Krakowie, w Szczecinie, a obecnie gości we Wrocławiu.
Trwają prace nad powstaniem Centrum Modlitwy o Pokój w Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie. W sierpniu 2014 r. delegacja Stowarzyszenia odwiedziła Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei, którego charyzmatem jest modlitwa różańcowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji pokojowego zjednoczenie Korei. Biskup diecezji Suwom, Maciej RI Iong-hoon wyraził zgodę na włączenie sanktuarium w Namyang do dzieła „12 Gwiazd”.

_____________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama