Nowy numer 28/2018 Archiwum

Abp Kupny udzielił dyspensy

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w tym roku przypada w piątek. Dla wiernych Kościoła katolickiego oznaczałoby to konieczność zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Biskupi diecezjalni jednomyślnie podjęli decyzję o udzieleniu dyspensy.

Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego każdy piątek, w którym wierzący wspominają śmierć Jezusa na krzyżu jest dniem pokutnym, odpowiednim m.in. do podejmowania dobrowolnych wyrzeczeń, jak post i jałmużna.

Oznacza to, że w każdy piątek wierzący powinni zachowywać wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem miejscowego Episkopatu. Wyjątek pojawia się wówczas, gdy w tym dniu przypada jakaś uroczystość.

Przypomina o tym także IV przykazanie kościelne, które mówi, iż katolicy powinni: „zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Jego wykładnia potwierdza, że w piątki, jako dni pokutne katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość”.

Biskupi diecezjalni podczas 366. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski jednomyślnie podjęli decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 26 grudnia 2014 r., w święto św. Szczepana męczennika.

_____________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma