Nowy numer 48/2020 Archiwum

Muzeum bezpieczne przed zimą

Zakończył się II etap remontu więźby i pokrycia dachowego budynku Muzeum Archidiecezjalnego. Odnowiono także elewację gotyckiego budynku dawnej kapituły. Konieczna inwestycja nie jest jednak ostatnią nagłą potrzebą tego miejsca.

– Zrekonstruowano zniszczone elementy więźby, a dach pokryto ceramiczną dachówką. Zamontowano nowe rynny oraz rury spustowe. Odnowiono także elewację gotyckiego budynku dawnej kapituły, ponieważ uzupełniono ubytki w murze, oczyszczono cegłę i wymieniono część okien – opowiada ks. Józef Pater, dyrektor placówki kulturalnej.

Wrocławska gmina sfinansowała całą inwestycję, a jest ona tym bardziej istotna, ze względu na zbliżające się trudne zimowe warunki atmosferyczne.

Pierwszy etap prac remontowych górnej części budynku został przeprowadzony równo 2 lata temu z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odnawianie i modernizowanie Muzeum Archidiecezjalnego cieszy, jednak dotychczasowe działania można nazwać zaledwie kroplą w morzu potrzeb. Jak podkreśla sam dyrektor, na realizację oczekuje długa lista fundamentalnych renowacji.

– Powinna być dokonana wymiana spróchniałych okien, nie mówiąc już o kanalizacji i sieci wodociągowej, której mamy jeszcze ołowiano-żelazne. Dalej, w fatalnym stanie funkcjonuje ogrzewanie. Stare. kaloryfery są tak skamieniałe wewnątrz, że przepustowość w nich jest prawie zerowa – wylicza ks. Józef Pater.

Niestety, brakuje środków na tzw. audyt, czyli konkretne obliczenia dotyczące prac remontowych. Przypomnijmy, że Muzeum Archidiecezjalne we stolicy Dolnego Śląska zostało założone w 1898 roku i tym samym należy do jednego z najstarszych muzeów archidiecezjalnych w Polsce. Gromadzi ono m.in. bogaty i rzadki zbiór zabytków starożytnych i gotyckich głównie z czasów piastowskich Śląska. – Tu chodzi nie tylko o wielkie dobro archidiecezji, ale także bardzo ważne dziedzictwo kultury narodowe – kończy dobitnie opiekun tego cennego dla kultury i historii miejsca.

_____________

 

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama