Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zasłuchaj się, zapatrz, zaprzyjaźnij

Jak skutecznie głosić Ewangelię, tłumaczył abp Józef Kupny podczas Pasterki, której przewodniczył w katedrze wrocławskiej.

– Zrobiło się jasno, głośno pośrodku ciemnej, głuchej nocy – mówił w homilii, przywołując anielskie orędzie skierowane do pasterzy w noc Bożego Narodzenia. – Byli pierwszymi, którzy spotkali się z Jezusem. Nie przegapili szansy spotkania z Bogiem, który stał się człowiekiem, bo uwierzyli słowu anioła. Potem zaczęli dzielić się radosną nowiną z innymi...

Jak mówić o Bogu w naszych czasach? Jak przekazywać radosne orędzie o miłości Boga współczesnemu człowiekowi? – pytał metropolita wrocławski. – W Jezusie spotykamy oblicze Boga, który zstąpił z nieba, by zanurzyć się w świecie ludzi... Właśnie spotkanie z Bogiem, doświadczenie Jego dobroci, Jego miłości, uważne słuchanie Jego słowa jest pierwszym, najważniejszym warunkiem skutecznego głoszenia radosnej nowiny. Pasterze nie byli teologami, to byli prości ludzie, a jednak byli skutecznymi głosicielami, bo dzielili się swoim doświadczeniem spotkania z Bogiem. Każdy z nas może być zwiastunem radosnej nowiny, jeśli tylko w tym świętym czasie spotka się z Bogiem, który stał się człowiekiem.

Pasterka w sercu archidiecezji   Pasterka w sercu archidiecezji Agata Combik /Foto Gość Arcybiskup podkreślał, że mówienie o Bogu wymaga zażyłości z Nim, zagwarantowania czasu na to, co buduje komunię z Nim – słuchanie słowa Bożego, sakramenty; pamięci o tym, że komunia ze Stwórcą wymaga zarazem otwarcia się na więzi z ludźmi. – W mówieniu o Bogu potrzebne jest odzyskanie prostoty, powrót do tego, co jest istotą głoszenia: że Bóg chce być z nami, że nie jesteśmy Mu obojętni, że nas kocha... Narodzenie Jezusa w stajence nie woła o nasze współczucie, ale o to, żebyśmy Dzieciątko Jezus przyjęli do naszego serca...

Metropolita podkreślił, że zwłaszcza samotni, smutni, cierpiący, powinni otworzyć się na Jego zapewnienie: „Jestem z wami”. Zachęcał, „byśmy nie bali się być świadkami objawiającej się w żłóbku miłości... pomagać ludziom odkrywać fascynujące piękno chrześcijaństwa”. – Jezus chce, byśmy byli światłem świata, solą ziemi... Ale żeby być światłem świata, potrzebujemy mocy tego Światła, które rozbłysło w Betlejem – stwierdził.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma