Nowy numer 4/2023 Archiwum

Solidarność Walcząca na ekranie

Pomijani, lekceważeni, a nierzadko w historii już zapominani - ludzie najlepiej zorganizowanego komunistycznego podziemia. Teraz los się o nich upomniał.

Na początku 2015 roku światło dzienne ujrzy film o "Solidarności Walczącej". Nie zobaczymy jednak zwyczajnej produkcji dokumentalnej, lecz nowatorski projekt młodego Polaka.

– Nie spodziewajcie się ujęcia typowo dokumentalnego i gadających głów. Pojawią się ważne retrospekcje, a nawet efekty science-fiction. Nie chcę tego za bardzo rozwijać, żeby za dużo nie zdradzić – mówi Paweł Przewoźny.

Młody reżyser ze Zbuczyna otrzymał propozycję realizacji filmowej na temat Solidarności Walczącej na początku roku 2014. Współpracował wcześniej z kilkoma organizacjami patriotycznymi we Wrocławiu.

To one wyszły z inicjatywą, aby powstał obraz ilustrujący historię „SW” w nieszablonowy sposób. Taki, który przyciągnę uwagę młodego pokolenia, nie znudzi go, a wręcz przeciwnie - zachęci do zgłębiania tego tematu.

Film ma niski budżet, ale ekipa realizacyjna zapewnia, że nic im nie brakuje. Różne instytucje pomagają, nie tylko w bezpośrednim finansowaniu, ale także poprzez wsparcie przy załatwianiu różnych formalności czy niezbędnych rzeczy. 

– Spotykamy na swojej drodze wielu przychylnych ludzi, którzy widzą, że nasz projekt jest potrzebny. Przerywa on dziwne milczenie o „Solidarności Walczącej” w dyskursie historyczno-społecznym – stwierdza reżyser ze Zbuczyna. Jego film ma być w głównym założeniu pomocą dydaktyczną dla nauczycieli. Długość (ok. 30 minut) pozwala puszczać go uczniom podczas lekcji oraz zrobić krótkie wprowadzenie dot. realiów lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, czyli walki z komunizmem.

 – Ja na początku nie zdawałem sobie nawet sprawy z różnicy miedzy tą wielką „Solidarnością”, a „Solidarnością Walcząca”. Myślałem, że ta druga jest częścią tej pierwszej, ale im głębiej wchodziłem w temat, tym bardziej się nim ekscytowałem i tak zaczęła się przygoda – dodaje Paweł Przewoźny.

Niewielu zdaje sobie sprawę, jak ważna rolę odegrała ta antykomunistyczna organizacja podziemna założona we Wrocławiu w 1982roku choćby podczas rozmów przy legendarnym Okrągłym Stole. Przyczyniła się w znaczącym stopniu do ogólnopolskiego obalenia komunizmu. W szkołach praktycznie mówi się o niej coraz mniej lub wcale. Powstający film ma w miarę możliwości to zmienić i odwrócić tendencję.

Oficjalna premiera przewidywana jest na luty 2015 rok we Wrocławiu. Tym czasem można obejrzeć już zwiastun, który prezentujemy poniżej. To namiastka zapowiadanej oryginalności i niezwykłego ujęcia historii sprzed ponad 30 lat.

 

                                                                     SW - Historia Solidarności Walczącej ( Zwiastun )
White Studio

 

_____________

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy