Nowy numer 21/2018 Archiwum

Zainteresowanie trochę przeraża

Orszak Trzech Króli w Trzebnicy przeszedł ulicami miasta po raz pierwszy. I od razu zachwycił. Niezwykła atmosfera, rozśpiewane tłumy mieszkańców, barwni królowie na koniach, koncerty i pięknie rozegrane sceny ulicznych jasełek.

- Nikt z nas nie spodziewał się takich tłumów - mówią organizatorzy. I dodają, że byli tym zachwyceni i lekko przerażeni. Myśląc o koronach i śpiewnikach przygotowali się na 1 tys. osób. Szacuje się, że w pewnych momentach mogło być nawet trzy razy więcej. – To nas mocno mobilizuje na przyszłość - mówi Ewelina Gładysz z komitetu organizującego orszak i dodaje: - Pięknie zaangażowali się uczniowie z naszych szkół. Byli świetnie przygotowani, przebrani. To ogromna zasługa opiekunów, dyrekcji, ale i rodziców. Cieszymy się więc, że udało nam się zintegrować różne środowiska przy tym wydarzeniu.

Tuż po godz. 13.30 przy bazylice rozegrano pierwsze sceny ulicznych jasełek, po czym pochód prowadzony przez trzech króli na koniach, pochodzących ze stajni Bogdana Goliana z Chwalimierza, wyruszył na ulice miasta. Orszak szedł wśród głosu rozśpiewanych kolędników. Po drodze mijał kolejne sceny ulicznych jasełek przygotowane w zachwycający sposób zarówno przez aktorów amatorów, jak i młodzież zgromadzoną wokół Teatru Improwizacji, który działa przy Trzebnickim Centrum Kultury i Sportu.

Dwór króla Heroda   Dwór króla Heroda Bartosz Skulimowski Anielskie zastępy chroniły wszystkich przez zakusami diabłów   Anielskie zastępy chroniły wszystkich przez zakusami diabłów Bartosz Skulimowski

 

 

 

 

 

 

 

 

W pochodzie wzięli udział: burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima wraz z małżonką, przewodniczący Rady Miejskiej Mateusz Stanisz, starosta trzebnicki Waldemar Wysocki, wicestarosta Jerzy Trela, a także ks. Jerzy Olszówka, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śląskiej. Punkt kulminacyjny miał miejsce na trzebnickim rynku, gdzie królowie pokłonili się Dzieciątku i złożyli mu w hołdzie dary. Tam też na wszystkich czekała ciepła herbata, a dzieci otrzymały słodkie drożdżówki.

Finałowym akcentem wydarzenia był koncert kolęd, w którym wystąpiła młodzież z nowo otwartej Szkoły Muzycznej w Trzebnicy im. Prof. E.Kajdasza, a także muzycy z folkowego zespołu Mitlos, który często gości na trzebnickich scenach.

Organizatorami Orszaku w Trzebnicy było środowisko rodzin skupione wokół Stowarzyszenia Trzecie Skrzydło. Strefa Rozwoju Rodziny, Gmina Trzebnica i Parafia św. Bartłomieja i św. Jadwigi Śl.

Kacper, Melchior i Baltazar musieli się przeciskać przez tłumy   Kacper, Melchior i Baltazar musieli się przeciskać przez tłumy Bartosz Skulimowski Przygotowanie strojów orszakowych było bardzo czasochłonne   Przygotowanie strojów orszakowych było bardzo czasochłonne Bartosz Skulimowski

 

 

 

 

 

 

 

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma