Św. Kazimierz w filharmonii

Oratorium "San Casimiro, Re di Polonia" (czyli Święty Kazimierz, Król Polski) włoskiego kompozytora barokowego - Alessandra Scarlattiego wykona Wrocławska Orkiestra Barokowa pod batutą Fabia Bonizzoniego.

Utwór powstał na zamówienie królowej Marii Kazimiery Sobieskiej, wdowy po królu Janie III Sobieskim.

Nie przypadkowo Alessandro Scarlatti został jego autorem. Oprócz tego, że artysta interesował się kulturą polską, był  również nadwornym klawesynistą Marii Kazimiery.

Oratorium opowiada o walce z pokusami, którą zwycięsko toczy młody królewicz.

Jak przekonują organizatorzy, dzieło wykonane przez Wrocławską Orkiestrę Barokową przypadnie do gustu wszystkim ceniącym sobie niezwykłe brzmienie instrumentów dawnych.

Mamy dla państwa jedno podwójne zaproszenie na to wydarzenie. Aby je zdobyć należy odpowiedzieć na pytanie: Św. Kazimierz jest głównym patronem jednego z europejskich krajów. Którego?

Odpowiedź na pytanie należy przysłać jak najszybciej na adres wroclaw@gosc.pl. W tytule wiadomości należy napisać "Kazimierz w filharmonii", a w treści, oprócz odpowiedzi, dane kontaktowe (imię i nazwisko oraz numer telefonu). Nagroda trafi do trzeciej w kolejności osoby, która weźmie udział w konkursie.

Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę, 11 stycznia, o godz. 18 w sali koncertowej Filharmonii przy ul. Piłsudskiego.

KONCERT WROCŁAWSKIEJ ORKIESTRY BAROKOWEJ

Fabio Bonizzoni - dyrygent, klawesyn
Raffaella Milanesi - Regio Fasto / sopran
Tefanie True - Amor Profano / sopran
Aldona Bartnik - Castità / sopran
Piotr Olech - Umiltà / alt
Fabien Hyon - tenor
Jerzy Butryn - bas
Wrocławska Orkiestra Barokowa pod kierownictwem artystycznym Jarosława Thiela

Program:
G. Muffat - XII Concerto grosso G-dur „Propitia Sydera”
A. Scarlatti - San Casimiro Rè di Polonia
A. Corelli - Adagio z Concerto grosso F-dur op. 6 nr 12

Na kolejnej stronie można przeczytać wywiad z Fabio Bonizzonim, który poprowadzi koncert Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. Przekonuje w nim, że w "San Casimiro, Re di Polonia" zainteresowała go historia monarchy, który został świętym. Zaznacza, że królowie raczej kojarzą się z podbojami, bitwami, (nad)używaniem władzy. Z dyrygentem rozmawia Joanna Michalska.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..