Nowy numer 44/2020 Archiwum

Patriotycznie u żaków

Na podstawie jednego rozdziałów książki "Ziele na kraterze" Melchiora Wańkowicza młody zespół zagrał patriotyczny koncert dla swoich rówieśników. Gościem specjalnym był Kamil Szeptycki, który w filmie "Kamienie na Szaniec" wcielił się w postać "Alka".

Wydarzenie przyciągnęło kilkudziesięciu studentów. Zespół młodych muzyków wykonał m.in. „Przesłuchanie Anioła” ze słowami poety Zbigniewa Herberta, „Powstanie Warszawskie” Lao Che, czy „Modlitwa Dziewczyńska” Mariki i Maleo Reggae Rockers z albumu „Panny Wyklęte”.

Między piosenkami Kamil Szeptycki odczytywał wybrane fragmenty ze wspomnianej książki Wańkowicza.

– „Ziele na kraterze” Melchiora Wańkowicza przeczytałam chyba ze 20 razy. Zawsze marzyło mi się, żeby większe grono młodzieży także zapoznało się choćby po części z tym tytułem – mówi Natalia Szeptycka, autorka scenariusza do całości.

Co roku u „Wawrzynów” organizowany jest koncert grudniowy. Poprzednie edycje poruszały temat m.in. stanu wojennego. Ze względu na ubiegłoroczne grudniowe misje święte postanowiono przełożyć muzyczną inicjatywę na styczeń.

– W 2014 roku obchodziliśmy 70. rocznicę powstania warszawskiego i pomyślałem, że dałoby się połączyć nasz koncert z tym faktem – dodaje organizatorka.

Autorzy patriotycznego wieczoru chcieli pokazać jego odbiorcom inny obraz Polaków walczących w zrywie niepodległościowym stolicy.

– Najczęściej krytykuje się ich za tę walkę i wypomina zupełny brak rozsądku albo z kolei przedstawia jako herosów, ludzi idealnych, bohaterów bez cienia krytyki. Wydaje mi się, że rozdział z „Ziela na Kraterze” pokazuje ich po prostu jako normalnych ludzi. Podobnych do nas. Kochających, odczuwających strach, z wadami i lękami. Chciałam, żeby młodzi z duszpasterstwa to zauważyli – opowiada Natalia Szeptycka.

Przygotowania do pierwszego występu trwały półtora miesiąca. Artyści po wszystkim zostali docenieni gromkimi brawami i wieloma ciepłymi słowami od publiczności. Na razie nie planują kolejnych koncertów z tym repertuarem z powodu zbliżającej się wielkimi krokami sesji egzaminacyjnej na studiach. Mimo to, po wszystkim dostali już propozycję następnego występu. Jeśli was tym razem nie było, macie więc jeszcze szansę nadrobić zaległości.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama