Nowy numer 21/2018 Archiwum

Wyniki liczenia

W trzecią niedzielę października 2014 r. we wszystkich kościołach archidiecezji wrocławskiej przeprowadzono liczenie wiernych, którzy uczestniczyli tego dnia we Mszy św. oraz przystąpili do Komunii świętej.

Po podliczeniu danych wynika, iż tego dnia w kościołach i kaplicach diecezji wrocławskiej w niedzielnej Eucharystii uczestniczyło 300 113 osób, co stanowi 25 proc. wszystkich mieszkańców zameldowanych na terenie diecezji. Dla porównania w 2010 r. odsetek ten stanowił 30 proc. Mamy zatem do czynienia z 5-procentowym spadkiem w ciągu czterech lat.

Spośród uczestniczących we Mszach św. 133 731 osób przystąpiło do Komunii Świętej, co daje 44,6 proc. Cztery lata temu odsetek ten stanowił 42 proc. Więcej zatem katolików przyjmuje Ciało Chrystusa podczas niedzielnych Eucharystii.

 

Komentarz ks. Rafała Kowalskiego, rzecznika prasowego wrocławskiej kurii:

Mniejsza liczba osób uczestniczących w Eucharystii przy jednoczesnym wzroście liczby tych, którzy przyjmują Komunię św. oznacza, iż ubywa tzw. „katolików z tradycji”. Oznacza to, że regularnie uczęszczający na Msze św. są wprawdzie w mniejszości, jednak ci, którzy przychodzą do kościołów są świadomi swojej wiary, akceptują nauczanie Kościoła, przystępują do sakramentu pojednania. Wiara w Jezusa jest ich osobistym wyborem.

Uzyskane dane wprawdzie pokazują pewien trend, jednak wyciąganie na ich podstawie wniosków zarówno wieszczących kryzys w Kościele jak i będących powodem entuzjazmu jest zbyt pochopne. Niektórzy wierni wybierają świątynię, w której uczestniczą w niedzielnej Mszy św. Bywa, że co tydzień modlą się w innej parafii. Statystycznie liczba wiernych się zgadza, jednak ona nie odpowiada na – w moim odczuciu – najważniejsze pytanie: „gdzie jest Kościół, który oni budują, którego czują się cząstką i za który są gotowi brać odpowiedzialność?”. Większa liczba comunicantes (przystępujących do Komunii św.) pozwala przypuszczać, iż rośnie odsetek właśnie tych, którzy nie tylko do kościoła przychodzą, ale czują się Jego cząstką.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma