Nowy numer 13/2024 Archiwum

Mosty zagrają, zadzwonią, rozbłysną

Trwają przygotowania do czerwcowego widowiska nad wrocławskimi rzekami i... między kościelnymi wieżami.

Program „Mosty” to jedno z wydarzeń przygotowujących Stolicę Dolnego Śląska do obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

– Twórczość, kreatywność młodych ludzi spotka się tu z doświadczeniem profesjonalnych artystów. Na kanwie historii Wrocławia powstanie opowieść skierowana do Europejczyków – mówi Chris Baldwin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury 2016 ds. performance, opiekun artystyczny programu „Mosty”.

Program obejmie 26 wydarzeń ­– przedstawień, mini koncertów, słuchowisk – które odbędą się 20 czerwca na wrocławskich mostach i kładkach, poprzedzając oficjalne ogłoszenie programu artystycznego ESK 2016.

– Nie będą to jedynie mosty w ścisłym centrum miasta, ale też np. Kładka Zwierzyniecka czy Most Bartoszowicki – tłumaczy Karolina Marciniak – główna koordynatorka programu z ramienia ESK 2016. Wśród realizowanych projektów znajdą się atrakcje takie, jak lot balonem czy Puls Miłości, który przez 24 godziny na ogromnych bębnach będzie wybijany na Moście Tumskim.

Autorem jednego z najciekawszych pomysłów jest 13-letni Ignacy Pochodyła. Jego projekt „Step by step. Architektura dźwięku” będzie można podziwiać na tzw. Mostku Pokutnic łączącym wieże polskokatolickiej katedry pw. św. Marii Magdaleny.

– Na pomysł wpadłem przygotowując się w ubiegłym roku do konkursu dotyczącego wiedzy o Wrocławiu – tłumaczy gimnazjalista. – Czytając o legendach związanych z mostkiem zastanawiałem się, dlaczego możemy poznawać te historie jedynie czytając je, a nie możemy ich usłyszeć.

Kiedy 20 czerwca wejdziemy na mostek, z którego podziwiać można rozległą panoramę miasta, każdy nasz krok uaktywni nowe dźwięki nawiązujące do legend o pokutnicach czy dzwonie grzesznika.

– Będą to na przykład odgłosy szorowania mostu (który musiały czyścić pokutnice – przy. red) lub dźwięki dzwonu – wyjaśnia pomysłodawca. – Dźwięki będą do nas dochodzić z góry, z dołu, z różnych stron. Ponadto co godzinę usłyszymy orkiestrę dętą w międzynarodowym składzie, która wykona utwór Mateusza Ryczka „Fanfara czarownic”.

Obecnie trwają prace nad „udźwiękowieniem” katedralnej wieży. Projekt obejmie także Muzeum Narodowe. – W przeszłości znajdowała się przy kościele św. Marii Magdaleny biblioteka, w której przechowywano wiele dzieł sztuki – mówi Ignacy. – Po wojnie trafiły one do Muzeum Narodowego. W ramach projektu młodzież będzie samodzielnie wyszukiwać je i poznawać w muzealnych salach.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy