Nowy numer 40/2022 Archiwum

Przełomowa muzyczna jesień

Mimo że budynek Narodowego Forum Muzyki jest jeszcze w głębokim remoncie, poznaliśmy oficjalną datę otwarcia wielkiego kulturalnego ośrodka. Będzie to 4 września 2015 r.

– O tym dniu marzyły pokolenia artystów i muzyków wrocławskich. Dzień, na który czekają melomani i goście odwiedzający nasze miasto. Pamiętam czasy, kiedy śmiano się z tego projektu i wytykano jego nierealność – mówił podczas konferencji prasowej dyrygent Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM.

Długo wyczekiwana instytucja kultury powstała z połączenia Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego i Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Nowoczesna sala koncertowa na 1800 miejsc i trzy kameralne (na od 250 do 450 osób) oraz bogata infrastruktura pozwolą ściągnąć do stolicy Dolnego Śląska największych artystów na świecie. Sam budynek jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej.

 – W drugiej połowie sierpnia zaplanowaliśmy trzy koncerty testowe, na które zaprosimy mieszkańców Wrocławia, jednak według pewnego klucza. Bilety otrzymają taksówkarze, pracownicy hoteli i restauracji, przewodnicy miejscy, straż miejska oraz rodziny z dziećmi, które spędzą wakacje w naszym mieście – wymieniał Andrzej Kosendiak.

Nowy ośrodek kultury ogłoszony został najnowocześniejszym tego typu miejscem w kraju. Radości nie ukrywał Rafał Dutkiewicz. – Jeden z koncertów poprzedzających otwarcie dedykujemy "Solidarności". Gdyby nie "Solidarność" i wejście do Unii Europejskiej, nie moglibyśmy się szczycić tym, co mamy: wspaniałymi obiektami kultury. Cieszę się, że Wrocław doczekał Narodowego Forum Muzyki, bo tego potrzebuje. Rozmach tej instytucji i jej klasa nawiązują do wielowiekowej tradycji i pozycji miasta w Polsce – stwierdził prezydent. Podkreślił też, że w stolicy Dolnego Śląska mamy najlepsze polskie zespoły muzyki symfonicznej i orkiestrowej z najwyższej półki europejskiej.

Na otwarciu wystąpią rodzimi artyści, m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii i Orkiestra Barokowa. 25 października pierwszy koncert na światowej trasie zagra właśnie w NFM zwycięzca konkursu szopenowskiego. Później wystąpi we Wrocławiu Krzysztof Penderecki. Zagoszczą także muzycy z Waszyngtonu, Budapesztu, Wiednia oraz Argentyny. W najbliższym muzycznym sezonie pojawi się ponadto specjalna oferta koncertów akademickich.

 


 

Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy