Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pamięci zasłużonego trzebniczanina

30 stycznia przypada 19. rocznica śmierci ks. Wawrzyńca Bochenka (1915-1996). W tym roku, m.in. w związku z jego 100. urodzinami, organizowane jest specjalne sympozjum.

Nie bez powodu to jego właśnie imieniem nazwano główną ulicę Trzebnicy. Dla mieszkańców miasta zasłużony salwatorianin, trzebnicki dziekan, pozostaje wciąż niezwykle ważną postacią.

Ks. Bochenek urodził się 30 października 1915 roku w Trzebini k. Krakowa, na chrzcie św. otrzymując imię Kazimierz.

– Tam też zetknął się z salwatorianami, którzy przybyli do tego miasta w 1903 r. Widać było to pozytywne świadectwo, skoro poprosił o przyjęcie do salwatoriańskiego nowicjatu w 1933 r. – wspomina ks. Bogdan Giemza.

– Otrzymał imię zakonne Wawrzyniec. Przyjął święcenia kapłańskie 12 maja 1940 r. w Krakowie, pozostając tam do końca II wojny światowej. Zaangażował się m.in. w duszpasterstwo młodzieży poprzez nauczanie religii na tajnych kompletach, organizowanie rekolekcji i, jeśli zachodziła potrzeba, zaradzanie potrzebom materialnym.

W 1945 r. przebywał krótko w Bielsku-Białej, a 25 sierpnia tego roku przybył do Trzebnicy, gdzie pozostał już do śmierci. – Wkrótce otrzymał nominację na administratora parafii w Trzebnicy i na funkcję dziekana dekanatu trzebnickiego, którą – z przerwą w latach 1953-1956 – pełnił do końca życia. Należał do pionierów organizujących duszpasterstwo na Ziemiach Odzyskanych – wyjaśnia ks. B. Giemza.

– W uznaniu jego gorliwości i mądrości duszpasterskiej był powoływany do różnych komisji w archidiecezji wrocławskiej. Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, powierzał mu kilkakrotnie sprawy wizytacji kanonicznych w różnych zgromadzeniach zakonnych. Otrzymał ważne odznaczenia kościelne i państwowe. Zmarł 30 stycznia 1996 r. w Trzebnicy w 81. roku życia, w 63. roku życia zakonnego, w 56 roku kapłaństwa, po 51 latach posługi w Trzebnicy. Został pochowany w krypcie w bazylice trzebnickiej.           

W 2015 r. przypada 100. rocznica urodzin ks. Bochenka, 70-lecie jego przybycia do Trzebnicy i 70-lecie polskiej administracji kościelnej na Dolnym Śląsku. W związku z tym 19 czerwca w Trzebnicy odbędzie się otwarte dla wszystkich sympozjum poświęcone zasłużonemu trzebnickiemu dziekanowi. Jego inicjatorem i koordynatorem jest ks. Bogdan Giemza, a organizatorami Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Gmina w Trzebnica i parafia św. Bartłomieja i św. Jadwigi w Trzebnicy. Od 15.00 do 18.00 potrwają wykłady, natomiast o 18.30 będzie celebrowana Eucharystia w bazylice i modlitwa przy miejscu pochówku ks. Bochenka.

W kiosku parafialnym i w kancelarii parafialnej do nabycia jest książka zawierająca liczne świadectwa trzebniczan pt. „Jesteśmy jego dłużnikami. Wspomnienia o ks. Wawrzyńcu Bochenku SDS (1915-1996).


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama